ZŠ Martina Kukučína v Dolnom Kubíne oslávila 50. výročie vzniku

TASR, 27. októbra 2017 8:48

Súčasťou slávnosti k 50. výročiu otvorenia bolo aj sprístupnenie arboréta v areáli školy pre žiakov a širokú verejnosť.

Dolný Kubín 27. októbra (TASR) - Pamätný reliéf venovaný slovenskému prozaikovi a dramatikovi Martinovi Kukučínovi odhalili v tomto týždni na Základnej škole (ZŠ) Martina Kukučína v Dolnom Kubíne. „Súčasťou slávnosti k 50. výročiu otvorenia bolo aj sprístupnenie arboréta v areáli školy pre žiakov a širokú verejnosť,“ uviedol referent informovania verejnosti Mestského úradu v Dolnom Kubíne Martin Buzna.
Foto: Web školy
Nové arborétum, ktoré škola slávnostne otvorila, je učebňou vo vonkajších priestoroch, kde sa nachádza viac ako 100 rôznych drevín. V budúcnosti ju chcú ešte viac zmodernizovať a vybudovať v nej oddychovú zónu pre verejnosť. „Celá naša činnosť nie je záležitosť jedného alebo troch ľudí, to je úsilie celého kolektívu,“ zhodnotila riaditeľka ZŠ Martina Kukučína Katarína Števonková. Ako dodala, v najbližších dvoch rokoch chcú dobudovať odborné učebne.

Škola svoje brány prvýkrát otvorila 1. septembra 1967, vtedy ešte pod názvom Základná deväťročná škola na Bysterci. „Až v roku 1978 sa jej pomenovanie zmenilo na Základnú deväťročnú školu Martina Kukučína,“ vysvetlil Buzna. Za 50 rokov fungovania sa v nej mnoho zmenilo. „Škola je väčšia, modernejšia, pribudli v nej dve telocvične, odborné učebne, počítače a interaktívne tabule. Pred siedmimi rokmi prešla celkovou rekonštrukciou, pri ktorej pribudlo aj ihrisko,“ ozrejmil referent.

ZŠ Martina Kukučína je známa aj vďaka športovým triedam, ktoré otvorili pred 45 rokmi. „Dnes sa deti v našej škole venujú štyrom druhom športov. Som preto veľmi rada, že sa nám za posledných päť rokov podarilo pritiahnuť dievčatá na volejbal, čo bol v minulosti skôr chlapčenský šport. Taktiež prosperuje hokej, futbal, ale aj atletika,“ priblížila Števonková.

Počas 50-ročného fungovania viedlo školu sedem riaditeľov, pôsobilo v nej dovedna 261 pedagogických a 100 prevádzkových zamestnancov. „Medzi jej absolventov patrí mnoho úspešných športovcov, napríklad slovenská biatlonistka Martina Halinárová-Jašicová, majster Československa v trojskoku Ján Čado či hokejový útočník Martin Réway,“ doplnil Buzna.
Téma TASR