Z aktivít ZŠ Lipová 183

Branislav Jakab, 11. novembra 2017 11:10

Základná škola Lipová 183 sa nachádza v obci Lipová v okrese Nové Zámky. Má 70 žiakov, zaujímavé logo, digitálnu triednu knihu a žiacke knižky a ešte mnoho ďalšieho.

Foto: Archív ZŠ Lipová


Lipová 11. novembra (SkolskyServis.sk) - Školu sme vám predstavili prednedávnom, kde riaditeľka Ing. Tatiana Uhríková prezradila, že škola chystá pre žiakov rôzne zaujímavé podujatia. Preto sme vyspovedali pani riaditeľku opäť.

Zapojili sa do výstavy ovocia a zeleniny
V sobotu 23.9. sa v obci Lipová konala výstava ovocia a zeleniny. Do akcii sa zapojili i žiaci školy spolu pedagógmi. Výstavu organizuje ZO SZZ Lipová. „Každý rok sa veľmi tešíme na túto akciu Lipovských záhradkárov – s predsedom MVDr. Kajanom a celoslovenským predsedom záhradkárov Ing. Jakúbekom, s ktorými máme výbornú spoluprácu.“ povedala pani riaditeľka. „Nakoľko majú v našej letnej „ekoškole“ založený sad starých odrôd, spoločne organizujeme „eko akcie“ na ochranu prírody a vzťahu k záhrade, práci s pôdou.“ dodala. Pani učiteľky pripravovali a tvorili jesennú výzdobu, plnú krásnych plodov zo záhrad rodičov žiakov školy i z areálu školy. „Získali sme i ocenenie pani starostky za kreativitu a obohatenie výstavy. Po absolvovaní výstavy sme vždy obdarovaní skutočným bio ovocím, ktoré nám s radosťou odovzdá p. Kajan – náš stály eko priateľ.“ prezradila riaditeľka. Súčasťou výstavy bolo i divadelné predstavenie žiakov s názvom O repke. „Poňali sme to z opačného konca, od najmenšieho a najmladšieho až po najskúsenejšieho – záhradkára pána Kajana, ktorý repku vytiahol.“ dodala pani riaditeľka

Oslávili Medzinárodný deň Materských centier

Dňa 11. októbra 2017 sa na škole konalo zaujímavé podujatie – Medzinárodný deň materských centier. A prečo sa toto podujatie konalo na Základnej škole? Prezradila nám pani riaditeľka: „Naša škola má pod svojimi krídlami i priestory pre Materské centrum NEZBEDKO s malými, roztomilými batoľatami, bábätkami a ich mamičkami. A práve 11.októbra sme roztomilo spoločne oslávili Medzinárodný deň materských centier, nakoľko ako riaditeľka našej základnej školy – som i štatutárom MC NEZBEDKO.“
Na mamičky s bábätkami čakalo plno prekvapení a zaujímavý program. „S mojimi žiačkami – pomocníčkami sme vyzdobovali, dekorovali, pripravovali, delili, balili tomboly, ktoré priniesli naše členky – mamičky, kolegyne z práce i naši žiaci i priatelia. Čakali ich prekvapenia pre detičky i mamičky. Pri veselej hudbe Spievankova sme si spoločne vytvorili nástenku malých ratolestí s menami, aby sme sa dokonale poznali už od malička, potom sa hľadali po miestnosti číselká tomboly, ktoré veľmi „tajomne“ ukryli moje pomocníčky – tak, aby ich našli i naše bábenká. Medzi tým všetkým sme sa batolili s rôznymi hračkami a rozprávali pri kávičke a občerstvení o význame rodiny a materstva a ich mnohých tvárach, ktoré život ponúka. Za občerstvenie znovu vďačíme mamičkám, ale i priateľom našej školy ako je „teta Štefka“ z neďalekého bufetu, firme Vendomat za kávičku a ovocie.“ povedala pani riaditeľka.
Na podujatie zavítala aj pani riaditeľka, ktorá bábätkám odovzdala aj malé darčeky. Okrem zábavy si mamičky pozreli aj prezentáciu firmy Tupperware. „Prišla nás navštíviť pani starostka Mgr. Tatiana Ölvecká, ktorá priniesla bábätkám malé darčeky a dala si s nami kávičku a ozrejmila nám situáciu o budúcich priestoroch pre naše MC, čím nás veľmi potešila. Venovali sme sa i prezentácii firmy Tupperware s manažérkou p.Juríkovou, ktorá mamičkám predstavila kolekcie výrobkov pre našich drobcov i do domácnosti, ktoré nám uľahčia každodenné varenie a starostlivosť o domácnosť.“ prezradila pani riaditeľka.

Pred jesennými prázdninami sa na škole konali dve zaujímavé podujatia.

Dopoludnie deti strávili s rodičmi a večer sa tešili z Halloweenskej zábavy. „Vždy rada spájam viacero aktivít do jednej – aby sme sa náhodou nenudili! Celý piatok dopoludnia sme sa spoločne pripravovali na večer – Halloween. Obnášalo to pripraviť výzdobu, príhovor, súťaže, aktivity, občerstvenie, hudbu, plagáty, osvetlenie. Každá trieda mala určenú úlohu, ktorú plnila spolu s rodičmi, ktorí boli srdečne vítaní. Preto bol tento deň venovaný rodičom ako Európsky deň rodičov a škôl. Rodičia, ako vždy, priniesli pre deti občerstvenie a húževnato pomáhali pri prípravách na Halloween.“ povedala pani riaditeľka. „Celý deň bol od rána prerývaný rôznymi aktivitami - návštevou obecnej i školskej knižnice, ktorá sa nachádza v našich priestoroch starej budovy B, tetovacím štúdiom u našej pani učiteľky, poctený návštevou pomocníkov škôlkarov a grilovačkou našich výherných klobás zo súťaže na Podhájskej – vôňa ktorých sa roznášala široko ďaleko. Keď sa rozišli deti domov, pustili sme sa s kolegami do práce – zozbierali sme všetko, čo sa pripravilo – boli to skutočne krásne výrobky, výzdoba, občerstvenie.“ dodala.
„Potom prišiel večer – zotmenie, vietor a dážď, hmla a zasa vyjasnenie – presne ako strašidelný Halloween – decká pišťali a tešili sa, strašili a smiali. Rozsvietili sa sviečky, ktoré sme vyrábali na krúžku a čakali sme s hudbou, ktorá sa rozliehala po okolí na detičky. Prichádzali pomaly, ale isto. Nakoľko sme sa tešili z finančnej podpory od obce i od rodičovského združenia – mohli sme sa s vervou pustiť do ukrytia bohatého Halloweenskeho pokladu, zabaliť odmeny pre super strašidlá, nastaviť osvetlenie, pripraviť občerstvenie. Nezabudli sme však ani na slovenský sviatok Všetkých svätých a Pamiatku zosnulých, ktorým sme spolu s detičkami, rodičmi i hosťami venovali minútu ticha na začiatku podujatia a rozsvietili spoločne naše svietidlá, sviečky a lampáše, ktoré boli jednou z podmienok vstupu na náš večer. Po privítaní čarodejnicou sme sa museli vybrať na spoločný svetelný pochod za strateným kľúčom od Halloweenskej truhlice, ktorý sa „stratil“! Tak sme ho hľadali po parku, po triedach, kde nás čakali súťažné tajomné otázky, ktoré nám otvorili dvere do ďalšej miestnosti. Takto sme sa dostali až do riaditeľne, kde Sofinka konečne našla kľúčik. Konečne sa mohla začať Halloween disco so súťažnými tancami, pil sa Halloweensky upír džús, jedli sa prsty, pavúčie muffiny, párkové múmie, tekvicová torta. Zastretí dymom a hudbou sme vybrali naj masky.“ dodala na záver pani riaditeľka.
Školské podujatie navštívila aj pani starostka, ktorá v maske zapadla na nepoznanie. Spolu s deťmi, rodičmi a pedagógmi absolvovala niekoľko tanečných kôl. Okrem pani starostky prišli deti pozrieť aj predsedníčka Rodičovského združenia p. Dojčanová a poslanec obecného zastupiteľstva a predseda Rady školy Ing. Harmata.
Medzi ďalšie aktivity školy patrilo tanečné moderno-folklórne vystúpenie, ktoré bolo súčasťou folklórnych slávností Spevy domova, ktoré sa konali v našej obci Lipová. O pár dní deti potešili vystúpením starých rodičov, seniorov - jubilantov, ktorým bol venovaný 22.október.

„Tešíme sa, že po októbri už prváci vedia písať a čítať všetky samohlásky a počítať do 5! Sme zapojení do projektu Domestos pre školy Tak ako sme zapojení i do projektu Florbal na školách s televíziou JOJ – pomaly odohrávame zápasy! Už teraz vieme určiť významné dátumy. V decembri navštívime spoločne so seniormi Vianočnú Viedeň.“ dodala na záver rozhovoru pani riaditeľka.


Téma TASR