Výstava Kráľovná Alžbeta a móda prináša záplavu luxusných materiálov

Mgr. Mária Hriciková, 10. apríla 2018 13:21

Výstava zrekonštruovaných šiat cisárovnej Sisi v pôvodnej veľkosti v Kráľovskom Chlmci.

Kráľovský Chlmec 10. apríla (SkolskyServis.sk) - V Regionálnom múzeu v Kráľovskom Chlmci, ktorá bolo pôvodne kaštieľom rodiny grófa Majlátha, bola dňa 6. 4. 2018 otvorená výstava pod názvom Kráľovná Alžbeta a móda. Zaujímavé na tom bolo aj to, že práve jedna z grófových dcér bola dvornou dámou cisárovnej Sisi.

Výstava zrekonštruovaných šiat cisárovnej Sisi v pôvodnej veľkosti v Kráľovskom Chlmci. Foto: Mgr. Mária Hriciková


Návštevníci mohli obdivovať 10 zrekonštruovaných šiat v pôvodnej veľkosti, spomedzi ktorých vynikali najmä tie, ktoré mala oblečené na korunovácii. Pani majiteľka módneho salónu D´ Elia v Gödöllő v Maďarsku Mónika Cédly, za pomoci historikov, vlastných výskumov, štúdia súkromnej korešpondencie a spolupráce s krajčírkami, čipkárkami a vyšívačkami, zhotovila tieto repliky počas 10 rokov. O každom exponáte vedela veľmi zaujímavo rozprávať, lebo okrem oblečenia tam boli aj módne doplnky a klenoty, ktoré odev dotvárali. Zaujímavé bolo rozprávanie práve o korunovačných šatách. Boli ušité asi zo 60 metrov látky širokej 70 centimetrov! Zdobili ju výšivky, ktoré vyšívalo 12 až 15 šičiek. Stred kvetov tvorili diamanty, preto šaty vážili okolo 25 kilogramov, čo bola polovička váhy cisárovnej. Mala ich oblečené iba trikrát, lebo sa nepatrilo, aby nosila tie isté šaty na viac príležitostí. Potom ich darovala biskupstvu a ušilo sa z nich sviatočné oblečenie na rôzne cirkevné sviatky. Pôvodný bol teraz iba závoj. Nové šaty sa vyšívali na stroji, lebo každá šička vyšívala ináč. Látka sa zošívala na šliapacom šijacom stroji a miesto diamantov sú uprostred kvetov Swarovského kryštály. Zhotovovali ich celý mesiac, ale šitiu predchádzal historický výskum, hľadanie vhodných látok a odborníkov, ktorí dokázali pracovať pôvodnou technikou. Takže skutočná doba vzniku bola oveľa dlhšia. Ale výsledok stál naozaj zato! Žiaci si mohli pozrieť aj slávne tylové šaty so zlatými hviezdičkami a slávnym účesom s diamantovými ihlicami v tvare plesnivca.

Pani Mónika Cédly pracuje aj na ďalších projektoch historického odievania. Remeslo sa naučila od svojej mamky. Venuje sa šitiu spoločenských a svadobných šiat. Krajčírsky salón má aj v Budapešti. Za svoju záslužnú prácu získala veľa ocenení aj v zahraničí. Prehľad o jej aktivitách môžete získať na www.delia.hu.

Ešte jedna zaujímavosť v spojitosti s témou výstavy. Pani Mónika povedala, že z korešpondencie cisárovnej vyplýva, že ona módu v svojom období nediktovala. Móda jej slúžila nato, aby zdôraznila svoju krásu a osobnosť. A to by mal byť aj cieľ súčasných žien a dievčat.

Ďakujeme vedeniu regionálneho múzea, že pani Mónika Cédly prijala pozvanie do nášho mesta. Umožnila tak milovníkom historického oblečenia zažiť veľa nevšedných chvíľ.Text: Redaktor TASR Mgr. Mária Hriciková, ZŠ Kráľovský Chlmec
Foto: Mgr. Mária Hriciková – šaty, portrét a kaštieľ - GoogleTéma TASR