Výlet do Krakova

Bartolomej Balogh, 6. júna 2018 7:45

Návšteva koncentračného tábora v nás zanechala hlboký dojem.

Kráľovský Chlmec 6. júna (SkolskyServis.sk) - V dňoch od 24. do 26. mája sa žiaci zo ZŠ v Kráľovskom Chlmci zúčastnili výletu do Poľska.

Foto: PhDr. Róbert Berta


Navštívili mesto Krakov s jeho pamätihodnosťami, koncentračný tábor v Oswienčime a Červený Kláštor na Slovensku. Výlet zorganizoval pán riaditeľ R. Berta a ďalšie učiteľky – T. Dajková a R. Balogh Tárczy – nás sprevádzali.

Naša prvá zastávka bola pred poľsko-slovenskou hranicou v Červenom Kláštore. Navštívili sme kláštor a pán sprievodca nám porozprával jeho históriu.

Potom sme pokračovali v ceste do Krakova. Najprv sme mali prehliadku kráľovského hradu Wavel. Páčilo sa nám, že sme vedomosti o ňom získali pomocou slúchadiel. Pozreli sme si aj starobylé mesto, ktoré má veľa pamätihodností. Neskôr sme sa ubytovali v hoteli Daisy v Krakove. V piatok sme navštívili koncentračný tábor v Osvienčime. Z návštevy sme mali trošku obavy, lebo sme sa o tábore a spôsobe života v ňom učili v škole. Veľmi na nás zapôsobili slová sprievodcu a aj stavby, odev a obuv väzňov. Koncentračný tábor bol rozdelený na mužskú a ženskú časť. Najhorší pohľad bol asi na plynové komory, kde zabíjali väzňov. Vážime si obete, ktoré priniesli väzni, aby sme mohli spokojne žiť.

Cestou domov sme sa opäť zastavili v Červenom Kláštore. Povozili sme sa po Dunajci na pltiach. Bolo toto zvláštne, ale výborné! Do pltí sme nastupovali s obavami, ale všetko sa dobre skončilo.

Výlet sa nám všetkým páčil. Bol poučný a zaujímavý. Poučením pre nás bolo to, že život a slobodu si treba vážiť.Text: Redaktor junior TASR Bartolomej Balogh, 8. A Foto: PhDr. Róbert Berta

Bartolomej Balogh (Základná Škola Kossutha 56)

Volám sa Bartolomej Balogh, ale každý ma volá Berci. Momentálne mám štrnásť rokov. Študujem na ZŠ Kráľovský Chlmec a navštevujem deviaty ročník. Keď už som pri tej škole, tak najradšej mám svojich spolužiakov. Učenie ma veľmi nebaví, ale čo už narobím učiť sa musím. Medzi moje obľúbené hobby, je práca na počítači. Mojou obľúbenou farbou je modrá a narodený som v znamení blíženca. Som človek strašne rozmýšľajúci a rozpitvávajúci až do koreňa veci. Keď mi niekto povie, že som ukecaný, tak má pravdu. Rád sa rozprávam a diskutujem na všelijaké témy. Podľa toho mením aj svoje názory na určité veci a nemením ich len tak zo dňa na deň . Medzi tie moje dobre vlastnosti patrí dobrosrdečnosť , priateľskosť zmysel pre humor, optimizmus, pracovitosť a ochota pomáhať druhým. Jednou z mojich zlých vlastností je náladovosť a s ňou niekedy spojené výbuchy zlosti. Mám svoje dobré, ale aj tienisté stránky ako každý. Počas môjho trinásť ročného života som prišiel na to, že ľudia vyzerajú hneď krajšie, ak sa usmievajú, a tak sa snažím stále chodiť s úsmevom na tvári. Riadim sa heslom: ”Nemrač sa, pretože nikdy nevieš, kto sa môže zaľúbiť do tvojho úsmevu…”Mám svoje dobré, ale aj tienisté stránky ako každý.

Téma TASR