Veriť – milovať - pracovať

Bartolomej Balogh, 11. novembra 2017 9:32

Medzinárodný deň školských knižníc bol venovaný osobnosti M. R. Štefánika.


Veriť – milovať - pracovať Foto: Kristián Bók

Kráľovský Chlmec 11. novembra (SkolskyServis.sk) - Život, dielo, tvorba Milana Rastislava Štefánika a boj za práva svojho národa – boli témou akcií, ktoré sa uskutočnili v ZŠ na celom Slovensku dňa 23. 10. 2017. Aj v ZŠ v Kráľovskom Chlmci sme sa venovali v tento deň tomu, aby žiaci pochopili, čo pre náš národ znamenal. Pani učiteľky im pripravili rôzne aktivity podľa ročníkov tak, aby pochopili, aký bol Štefánik a snažili sa mu aj oni podobať. Do projektu sa zapojili všetci žiaci a učitelia a na vyučovaní vypracovávali úlohy, ktoré boli zadané. Mottom akcie boli slová M. R. Štefánika – Veriť – milovať – pracovať.

Žiaci prvého ročníka nakreslili rodný dom Štefánika a spoznávali jeho rodinu. Druháci zostavili rodokmeň rodiny a tretiaci sa dozvedeli o jeho školských výsledkoch. Štvrtáci vytvorili pojmovú mapu o jeho cestách po svete a zaoberali sa aj tým, aké mal povolanie a vyznamenania.
Veriť – milovať - pracovať Foto: Kristián Bók

Osnovu prác v ročníkoch vypracovala pani učiteľka A Tóthová.

Úlohy na druhom stupni vypracovala pani učiteľka E. Gérešiová a do ich plnenia sa zapojili všetci učitelia a žiaci. V piatom ročníku vypracovali pracovný list o piesni Keby som bol vtáčkom a nakreslili ilustráciu k nej. Šiestaci pracovali s internetom a odpovedali na otázky zo života M. R. Štefánika a z diela Oči plné oblohy. Pre siedmakov bol prichystaný pracovný list na tému Niekoľko faktov o mohyle. Ôsmaci na zemepise zakresľovali do mapky údaje na tému Čo si pozrieť v okolí Bradla? A deviataci mali dejepisný kvíz podľa prezentácie o M. R. Štefánikovi.

V závere dňa vzdali žiaci hold jeho životu a práci pre národ minútkou ticha, zarecitovaním básne. Žiačka V. Horváthová z 9. B nám zaspievala pieseň Keby som bol vtáčkom.

Pri tejto príležitosti vyrobili žiaci našej školy vyše 200 záložiek do kníh, ktoré darujeme priateľskej škole. Vždy sa tešíme, že aj my dostaneme pekné záložky od nich.
Veriť – milovať - pracovať Foto: Kristián Bók

Text: Redaktor junior TASR Bartolomej Balogh, 8. A Foto: Kristián Bók

Bartolomej Balogh (Základná Škola Kossutha 56)

Volám sa Bartolomej Balogh, ale každý ma volá Berci. Momentálne mám štrnásť rokov. Študujem na ZŠ Kráľovský Chlmec a navštevujem deviaty ročník. Keď už som pri tej škole, tak najradšej mám svojich spolužiakov. Učenie ma veľmi nebaví, ale čo už narobím učiť sa musím. Medzi moje obľúbené hobby, je práca na počítači. Mojou obľúbenou farbou je modrá a narodený som v znamení blíženca. Som človek strašne rozmýšľajúci a rozpitvávajúci až do koreňa veci. Keď mi niekto povie, že som ukecaný, tak má pravdu. Rád sa rozprávam a diskutujem na všelijaké témy. Podľa toho mením aj svoje názory na určité veci a nemením ich len tak zo dňa na deň . Medzi tie moje dobre vlastnosti patrí dobrosrdečnosť , priateľskosť zmysel pre humor, optimizmus, pracovitosť a ochota pomáhať druhým. Jednou z mojich zlých vlastností je náladovosť a s ňou niekedy spojené výbuchy zlosti. Mám svoje dobré, ale aj tienisté stránky ako každý. Počas môjho trinásť ročného života som prišiel na to, že ľudia vyzerajú hneď krajšie, ak sa usmievajú, a tak sa snažím stále chodiť s úsmevom na tvári. Riadim sa heslom: ”Nemrač sa, pretože nikdy nevieš, kto sa môže zaľúbiť do tvojho úsmevu…”Mám svoje dobré, ale aj tienisté stránky ako každý.

Téma TASR