Včelársky workshop v obci Senné

Bartolomej Balogh, 5. novembra 2018 14:54

Význam včiel pre prežitie človeka na Zemi.

Včelársky workshop v obci Senné Foto: D. Vojtko


Kráľovský Chlmec 5. novembra (SkolskyServis.sk) - O význame včiel pre prežitie človeka na našej Zemi sme už veľa počuli, a preto sme boli veľmi radi, keď nám pani učiteľka I. Slovinská povedala, že sa spoločne zúčastníme včelárskeho workshopu v obci Senné. Žiaci – V. Gačová, D. Vojtko, M. Kováč, V. Čizmadiová, R. Szedlák, P. Gornyitzki a E. Eszenyiová – dňa 11. 10. 2018 túto obec navštívili. Privítali nás tam veľmi srdečne. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí o včelách, o živote včelích rodín a o ich správaní. Získali sme vedomosti aj o tom, prečo sú včely užitočné, a ktoré produkty vytvárajú. Nie je to len med. Ale aj včelí vosk a propolis, ktorý má liečivé účinky pre človeka. Abez opeľovania rastlín by sme nemali na Zemi žiadne plody.

Potom nasledovala prehliadka parku, ktorý sa nachádza v okolí kaštieľa. Tu sme okrem včelínov a včelích aktivít sledovali aj ostatné živočíchy a rastliny, ktoré sú pre včely užitočné. Pani učiteľke Slovinskej sa podarilo chytiť skokana hnedého a porozprávala nám o ňom veľa zaujímavostí. Spoločnosť nám robila aj pani včelárka, ktorá mala pre nás neľahkú úlohu. Mali sme vysadiť niekoľko rastlín, aby včely mali potravu. Úlohu sme splnili na výbornú!

Pani lektorka s pánom majstrom nás previedli aj po kaštieli, ktorý práve renovujú. Porozprávali nám o jeho minulosti, ale aj o plánoch jeho využitia v súčasnosti.

Bol to pekný deň. Dozvedeli sme sa veľa nového o živote včiel, ale aj o histórii obce.Text: Redaktor junior TASR Bartolomej Balogh, 9. A Foto: D. Vojtko,

Bartolomej Balogh (Základná Škola Kossutha 56)

Volám sa Bartolomej Balogh, ale každý ma volá Berci. Momentálne mám päťnásť rokov. Študujem na ZŠ Kráľovský Chlmec a navštevujem deviaty ročník. Keď už som pri tej škole, tak najradšej mám svojich spolužiakov. Učenie ma veľmi nebaví, ale čo už narobím učiť sa musím. Medzi moje obľúbené hobby, je práca na počítači. Mojou obľúbenou farbou je modrá a narodený som v znamení blíženca. Som človek strašne rozmýšľajúci a rozpitvávajúci až do koreňa veci. Keď mi niekto povie, že som ukecaný, tak má pravdu. Rád sa rozprávam a diskutujem na všelijaké témy. Podľa toho mením aj svoje názory na určité veci a nemením ich len tak zo dňa na deň . Medzi tie moje dobre vlastnosti patrí dobrosrdečnosť , priateľskosť zmysel pre humor, optimizmus, pracovitosť a ochota pomáhať druhým. Jednou z mojich zlých vlastností je náladovosť a s ňou niekedy spojené výbuchy zlosti. Mám svoje dobré, ale aj tienisté stránky ako každý. Počas môjho trinásť ročného života som prišiel na to, že ľudia vyzerajú hneď krajšie, ak sa usmievajú, a tak sa snažím stále chodiť s úsmevom na tvári. Riadim sa heslom: ”Nemrač sa, pretože nikdy nevieš, kto sa môže zaľúbiť do tvojho úsmevu…”Mám svoje dobré, ale aj tienisté stránky ako každý.

Téma TASR