Učitelia zo Slovenska absolvovali eTwinning v českom Tábore

Silvia Malegová, 30. augusta 2014 7:47

Možnosť medzinárodnej spolupráce dostali aj učitelia, ktorí nie sú až takí zdatní v cudzích jazykoch, odstránila sa jazyková bariéra a s českými kolegami sa dobre spolupracovalo.

Prievidza 30. augusta (SkolskyServis.sk) - V rámci dobrých vzťahov medzi Národnými kanceláriami programu eTwinning (elektronická spolupráca škôl, školské projekty a medzinárodné partnerstvá cez internet) v Čechách a na Slovensku dostali 30 učitelia z celého Slovenska možnosť zúčastniť sa spolu s českými kolegami LETNÍ DÍLNY v juhočeskom Tábore /hotel Palcát, 19. – 22. 08. 2014/.
Učitelia zo Slovenska absolvovali eTwinning v českom Tábore Foto: Silvia MalegováV úvode ukázali kolegovia z obidvoch krajín príklady dobrej praxe, porozprávali o úskaliach, ale hlavne pozitívach medzinárodnej spolupráce. Najviac zaujala prezentácia českej kolegyne Zity Havranovej, českej ambasádorky a lektorky, ktorá dokázala do hodín anglického jazyka výborne zaradiť odbornú terminológiu z oblasti strojárstva. Študenti si so svojimi kolegami z Francúzska virtuálne vysúšali prijímací rozhovor do zamestnania, vytvorili trojjazyčný odborný slovník a veľa iných zaujímavostí.
Ďalší program bol zameraný na výmenu skúseností, tvorbu projektov, zoznámenie a zdokonaľovanie sa v interných i externých nástrojoch programu eTwinning, spracovávanie materiálov, hľadanie konkrétnych partnerov na spoluprácu.
Frekventanti z oboch krajín boli rozdelení na osem skupín – čo bolo osem „fiktívnych“ štátov – a tak projekty pripravovali vo Francúzsku, Grécku, Nórsku, Švédsku ale i Veľkej Británii, Portugalsku, Španielsku a Dánsku. Kolektívy v spomínaných štátoch si potom hľadali fiktívnych partnerov a vytvorili spoločný projekt, dávali si úlohy, ktoré plnili a projekt prezentovali v piatok, na záver stretnutia. Bola to veľká motivácia a zábava.
„Výhodou bolo, že možnosť medzinárodnej spolupráce dostali aj učitelia, ktorí nie sú až takí zdatní v cudzích jazykoch, odstránila sa jazyková bariéra a s českými kolegami sa dobre spolupracovalo. Veľkým plusom ale bola práca na tabletoch, ipodoch v mnohých programoch, napr. SUPERLAME, PICTURETRAIL, KIZOA, STICKYOOSE, ANSWERGARDEN a mnohé iné. Bolo to náročné a poučné“, povedal učiteľ SPŠ dopravnej v Košiciach - Jozef Kičura.
Záujem bol hlavne o partnerov v oblasti prírodovedných predmetov.
Učitelia zo Slovenska absolvovali eTwinning v českom Tábore Foto: Silvia Malegová

Rozlúčková večera – bola v štýlovej reštaurácii Housuv mlýn, ktorá je v zážitkovom skanzene husitov. Účastníci sa preniesli do minulosti, zoznámili sa so spôsobom života, zvykmi a typickými jedlami a nápojmi husitov. Večer bol spojený s návštevou veľkej filmovej zbrojnice, kde sme okrem iných videli zbrane a odevy použité v Jakubiskovom veľkofilme Bátorhy. Bol to veľmi zaujímavý, poučný ale aj vtipný večer.
„Myšlienka spoločných stretnutí susedných štátov je veľmi podnetná, zaniká jazyková bariéra a ani prípadným osobným stretnutiam vôbec nič nebráni. Napríklad moja kolegyňa - matematička - si mojím prostredníctvom našla partnerku v Ostrave, čo ma veľmi teší“, povedal Stanislav Malega z Obchodnej akadémie v Prievidzi.
Vďaka za príležitosť patrí Národným kanceláriám oboch krajín. Veríme, že podobné stretnutie, možno aj na Slovensku, budeme môcť absolvovať aj v budúcnosti.Silvia Malegová
ZŠ, Ul. P. Dobšiského Prievidza
regionálna ambasádorka eTwinning

Téma TASR