Tilgnerka o holokauste

Nicol Rácová, 12. apríla 2018 13:27

Pred témou holokaust máme všetci rešpekt.

Bratislava 12. apríla (SkolskyServis.sk) - Život je dar, za ktorý sa oplatí bojovať. To bolo motto dňa, keď sme vo štvrtok 5.4. 2018 mali možnosť priblížiť si boj o záchranu ani nie tak vlastného života ako skôr životov druhých. Zúčastnili sme sa filmového predstavenia Kroky na hrane. Bola to školská akcia pre 3. stupeň našej školy so zameraním na dejepis a bol to naozaj dobre využitý čas.

Foto: Nicol Rácová


Dvaja Slováci Vrba a Wetzler, ktorým sa vďaka obrovskej vnútornej sile, niekoľkým láskavým srdciam a veľkému šťastiu podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim, vydali svedectvo o ukrutnej skutočnosti odohrávajúcej sa za jeho bránami. Ide o silný príbeh, ktorý sme spoznali práve vďaka autentickému filmu Kroky na hrane. Skupina 6 mužov – bežcov sa rozhodla zabehnúť 170 kilometrovú trasu, po ktorej Vrba s Wetzlerom unikali. Aj pre nich to bol v niektorých momentoch boj, ale myšlienka na dvojicu odvážnych Slovákov im dodávala silu až do samotného cieľa.

My mladí sa o históriu a dejiny vraj príliš nezaujímame, dokonca sa o nás hovorí, že sa nestaráme ani o svet okolo seba. O to bolo pre mňa väčším údivom vidieť sústredenie okolosediacich. Nie je celkom pravda, čo sa o mladých všeobecne tvrdí, vôbec nie. Pred témou holokaust máme všetci rešpekt. Inak ako s veľkým rešpektom sa k nej pristupovať ani nedá. Uvedomovali si to aj tvorcovia filmu. Vedeli však, že o tom treba hovoriť aj dnes. Priblížili nám jeden z milióna príbehov, ktoré sa nachádzali za ostnatým drôtom. Každý človek mal svoj príbeh. Ale nie každý ho stihol povedať...

V diskusii k filmu s tvorcami a aktérmi filmu sme boli sme vyzvaní, aby sme sa zamysleli, čo by sme spravili my. Pomohol by som človeku v núdzi? Pomohol by som, ak by mi hrozilo nebezpečenstvo? Na túto otázku si musí každý odpovedať sám. Oni pomohli. Im pomohli. Ale ako bolo povedané od jedného z bežcov: „ Nie je to len o tých veľkých hrdinstvách, ale rovnako o tých malých, ktoré dopomohli tomu, aby sa stali.“

Ešte minulý rok sme navštívili v rámci exkurzie aj koncentračný tábor Osvienčim, kam naša škola chodieva pravidelne. Na hodinách dejepisu, občianskej náuky či slovenského jazyka a literatúry často preberáme túto tému – nie preto, že sa to teraz patrí, ale preto, že je to naozaj dôležité, stále aktuálne a nesmie sa to zopakovať v žiadnej podobe. Film Kroky na hrane nesie nejedno veľké posolstvo... Nebuďte voči druhým ľahostajní. Majme otvorené oči a najmä... otvorené srdcia.

Nicol Rácová, septima A
Spojená škola, ZŠ a G, Tilgnerova 14, Bratislava

Téma TASR