Redaktori školského časopisu Tilgneráčik navštívili TASR

Viliam Grnič, 28. júna 2018 11:09

Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí, napríklad aj to, prečo majú v ekonomickej redakcii na stene býka :-)

Redaktori školského časopisu Tilgneráčik navštívili TASR Foto: Mgr. Silvia BodlákováBratislava 28. júna (SkolskyServis.sk) - Na konci školského roka boli niektorí štvrtáci zo Spojenej školy Tilgnerova v Bratislave na návšteve Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR). Celý rok sme usilovne pracovali v redakčnej rade nášho školského časopisu Tilgneráčik a návšteva mala byť záverečnou bodkou, ale aj odmenou. V redakcii Školského servisu nám pani Janka Ikrényiová povedala čo TASR vlastne je. Ako agentúra vznikla a prečo je potrebná. Porozprávala nám aj to, ako funguje redakcia Školského servisu. Viete, že TASR má web, ktorý je určený pre nás žiakov a učiteľov? Dozvedeli sme sa, že svoje články môžeme uverejňovať na naozajstnom webe TASR www.SkolskyServis.sk a dokonaca aj to, že si môžeme vytvoriť svoj vlastný časopis alebo noviny prostredníctvom šablón, ktoré pre nás, školákov, vytvorili v TASR. Keď nám pani Jnaka toto všetko doprezentovala, prišiel si po nás vedúci domácej redakcie pán Richard Kvasňovský a ukázal nám to, o čom hovorila pani vedúca školského servisu.

Redaktori školského časopisu Tilgneráčik navštívili TASR Foto: Mgr. Silvia Bodláková


V TASR sa mi najviac páčila miestnosť, kde sme si mohli skúsiť hýbať kamerami cez joystik a čítať z kamery. Úplne vážne sme si vyskúšali čítať z čítačky ako hlásatelia a ešte sme si to aj mohli natočiť a zobrať na USB kľúč. Bola to Tablet.TV., ktorá vyrába relácie pre TASR.

Redaktori školského časopisu Tilgneráčik navštívili TASR Foto: Mgr. Silvia Bodláková


Potom sme prešli do redakcií – vraj nudnejších ako to, čo sme videli v Tablet.TV. Mne sa to však nezdalo. Dozvedeli sme sa, prečo majú v ekonomickej redakcii na stene býka. Vy to viete? V domácej redakcii nám pani Galbová vysvetlila, ako robí jazykovú korektúru správ. Na záver nám milá pani redaktorka vysvetlila, ako sa píše správa v redakčnom systéme, ako by mal vyzerať titulok a čo sú to kľúčové slová.

Redaktori školského časopisu Tilgneráčik navštívili TASR Foto: Mgr. Silvia Bodláková


Nechápali sme, na čo to je. Preto nám pán Kvasňovský vysvetlil, ako si môžu rôzne noviny prebrať správy z TASR a čo je to klientská zóna. Fakt zaujímavé pre nás zo školského časopisu.
Ak si náhodou budete vyberať medzi TASR a niečím iným, napríklad návštevou telky, moja rada je - vyberte si TASR!Vilam Grinč, Sp. škola Tilgnerka, Bratislava

Téma TASR