Štúrov Zvolen 2013 - súťaž v rétorike je miestom na rozvíjanie reči

PaedDr.Jaroslava Koníčková, 22. mája 2013 11:29

Dnes viac ako inokedy je potrebné u žiakov rozvíjať jazykovú komunikáciu, kultúrnosť a kultivovanosť reči. Súťaž v rétorike je tým najsprávnejším miestom, kde je možné si overiť tieto schopnosti.

Foto: Jaroslava Koníčková
Liptovská Osada 22. mája (SkolskyServis.sk) - Regionálne kolo súťaže v rétorike Štúrov Zvolen rorganizovalo v piatok 17. mája Liptovské osvetové stredisko v Liptovskom Mikuláši v spolupráci s Centrom voľného času na Nábreží A. Stodolu v Liptovskom Mikuláši.

V piatkové dopoludnie deti a študenti, ktorí si prišli zmerať svoje verbálno-komunikačné schopnosti, zaplnili priestory CVČ hovoreným slovom, ktoré v mnohých prípadoch zarezonovalo nielen v ušiach, ale aj v srdciach mnohých prítomných.

Žiaci I. kategórie (4.- 6. ročník) mali za úlohu do troch minút prerozprávať a samostatne dotvoriť koniec príbehu, ktorý si vyžrebovali. II. kategória (žiaci 7. - 9. ročníka) a III. kategória (študenti stredných škôl) súťažili v dvoch kolách. Najprv sa predstavili s úvahou, ktorú si pripravili doma a v druhom kole si vyžrebovali tému svojho prejavu, ktorý si museli pripraviť za 15 minút. Jednotlivé vystúpenia porotu a divákov dokázali zaujať nielen aktuálnosťou tém (alkoholizmus, Facebook, zmysel života, úcta k starším, vplyv reklamy, či rasizmus), ale aj zanietenosťou a presvedčivosťou jednotlivých rečníkov.

Aj tohtoročné regionálne kolo Štúrovho Zvolena nás presvedčilo o tom, že mladí ľudia nielen premýšľajú a cítia, ale vedia svoje myšlienky a názory pretransformovať do rečníckeho prejavu, podať ho svojmu publiku a presvedčiť o svojich slovách.


Víťazi jednotlivých kategórií budú región Liptov reprezentovať 27. a 28. mája 2013 na celoslovenskej súťaži vo Zvolene.

Výsledky súťaže:
1.kategória:
1.miesto: Katarína Valová
2. miesto: Alexandra Špirková, Veronika Lietavcová
3. miesto: Viktória Čiriková, Rastislav Červeň
2. kategória:
1. miesto: Alžbeta Berníková
2. miesto: Antónia Vieriková
3. miesto: Nikola Porubänová, Petra Kocúrová
3. kategória:
1. Karin Stanová
2. miesto: Veronika Štoffová
3. miesto: Katarína Kovalčíková

PaedDr. Jaroslava Koníčková

PaedDr.Jaroslava Koníčková (Základná škola s materskou školou Liptovská Osada)

Som učiteľka. Okrem učenia rada píšem, vymýšľam rôzne učebné pomôcky (návrhy vyučovacích hodín, pracovné listy, prezentácie) a spolu so žiakmi sa venujeme tvorbe kultúrnych programov, recitácii a pod. Viac na: www.slovenskyjazyk.com

Téma TASR