Putovanie za krásami Slovenska

M. Šipošová a A. Kostkášová, 15. júna 2018 13:28

Orava v dejepise, literatúre a geografii. Tak pod takýmto názvom sa nieslo putovanie ôsmakov a deviatakov naším krásnym Slovenskom 31. mája a 1. júna.

Bidovce 15. júna (SkolskyServis.sk) - Bolo to poznávanie v pravom slova zmysle, teda nielen nasadnúť do autobusu a viezť sa, ale precízna príprava pred exkurziou.

Foto: ZŠ s MŠ Bidovce


Z okolia Košíc, presnejšie z Bidoviec, je to na Oravu slušný kus cesty. Mali sme pripravených množstvo informácií o miestach, cez ktoré sme prechádzali, resp. navštívili. Čítanie referátov v autobuse bolo samozrejmosťou. Našou prvou zastávkou bol skanzen v Zuberci. Dom s jednou veľkou izbou, v ktorej žila celá rodina, to je pre nás ťažko predstaviteľné. V každom prípade boli slová pani sprievodkyne pre nás obohacujúce. Odchádzali sme s množstvom informácií o živote našich predkov v minulom a predminulom storočí. Po krátkom oddychu v autobuse nasledovalo ďalšie zaujímavé miesto – Hviezdoslavova hájovňa. S literárnym dielom, ktoré sa k nej viaže, sme sa síce ešte nestretli, ale na stredných školách si to určite spojíme s navštíveným miestom.

Bodkou za prvým dňom exkurzie bola nádherná plavba po ešte krajšej Oravskej priehrade a Slanický ostrov s krásnym barokovým kostolom uprostred. Ťažko sme si vedeli predstaviť, že kedysi na mieste priehrady pulzoval život. Veď zatopených bolo päť osád a ostal len spomínaný kostol.

Program druhého dňa bol rovnako náročný, ale zaujímavý. Oravský hrad s množstvom schodov nám dal riadne zabrať, ale stálo to zato. Je skutočne majestátny a teda nie div, že láka nielen množstvo návštevníkov, ale aj filmárov, ktorí v jeho priestoroch natočili nejeden film či rozprávku.

Foto: ZŠ s MŠ Bidovce


Históriu vystriedala literatúra, teda máme na mysli naše ďalšie zastavenia. Byť na Orave a nenavštíviť Múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, to by asi exkurzia nesplnila svoj účel. Rovnako zaujímavé bolo aj naše posledné navštívené miesto – Jasenová, rodisko známeho Martina Kukučína. Rodný dom nám ponúkol zariadenie z čias Kukučínovho života, tiež vydania jeho literárnych prác a zaujímavý výklad pani sprievodkyne. K tomu všetkému ešte spoločná fotografia pri spisovateľovej soche v nadživotnej veľkosti.

Naši učitelia organizujú pre nás žiakov takéto exkurzie každoročne, samozrejme, že miesta sú stále iné. Keby sme sa opýtali hocikoho, kto sa niektorej z exkurzií už zúčastnil, asi by sme našli len kladné reakcie. Tak to je aj teraz.
M. Šipošová a A. Kostkášová
ZŠ s MŠ Bidovce


Téma TASR