Pripravovali sme prezentácie o princovi Savojskom a zámku Schloss Hof

Školský servis, 15. októbra 2012 8:00

Môžeme spojiť exkurziu, dejepis aj nemčinu a žiaci nakoniec zistia, že vedia viac ako si mysleli.

Bratislava 15. októbra (TASR) - Naša triedna zase naplánovala projekt, pofrflali si moji žiaci aj nahlas, keď som im povedala, že budeme robiť prezentácie o Princovi Savojskom a zámku Schloss Hof. Už sme robili niekoľko projektov a vedeli, že budeme musieť veľa pracovať. Teraz ich však práca zaujala. Mám rada historky o kráľoch a princoch. A tieto o princovi Savojskom a aj Márii Terézii boli ozaj super. Zrazu začali vidieť v dejinách aj iné ako len učenie sa na Dejepis, nakoľko sa dozvedeli aj o intrigách a nerestiach daného storočia.

Exkurzia na zámku Schloss Hof, kde žiaci zbierali materiál na prípravu prezentáce Foto: Mgr. Silvia Bodláková/TASR


Jeden deň sme sa uliali – ak sa to tak dá vôbec nazvať - zo školy a boli sme sa pozrieť na zámku. Ako vždy, mali podelené role, čo kto ako má spraviť. Jedni museli viac počúvať a zapisovať, druhí pri počúvaní porobili fotografie. Samozrejme, že sme mali aj rozchod. Na ihrisku sme sa vyskákali a vyhojdali, okolo ohrád so zvieratami sme chodili, fotili a hladkali ich. Najedli sme sa v zeleninovej záhradke. Užívali sme si septembrové lúče v krásnom prostredí.No a od druhého dňa sme museli začať robiť na prezentáciách a posteroch. Čiastkové práce jednotlivé tímy so mnou konzultovali. Dievčatá mali na starosti urobiť postery a nástenku s fotografiami našej návštevy zámku. Chlapci pripravovali prezentácie v Power-Pointe a učili sa ich prezentovať.

Prezentácie o princovi Savojskom a zámku Schloss Hof Foto: Mgr. Silvia Bodláková/TASR


Komentovala som ich a opravovala a oni so mnou diskutovali čo a prečo tak urobili... A veru veľakrát som sa pristihla pri tom, že deti lepšie videli farebnosť aj úpravu textu a podobne. Nuž a nakoniec 10. októbra prišiel ten deň D. Prezentovali sme naše práce mladším spolužiakom na škole a učiteľom. Výsledok našej práce si prišla pozrieť aj pani Linda Bátorová, ktorá pracuje na zámku ako marketingová menežérka pre Slovensko. Milo nás prekvapila darom – krásnou obrazovou knihou zámku Schloss Hof, ktorú nám doniesla ako pozornosť. Myslím, že pre mojich ôsmakov to bola ťažká skúška – hlavne pre chlapcov. Prezentovali štyrikrát za sebou to isté, aby prezentáciu videlo čo najviac žiakov. Bolo na nich vidieť, ako sa zlepšujú a sami na sebe vidia, čo musia napraviť.

Milo ma prekvapili, že sa už aj celkom tešia, keď prídem s ďalším projektom. Asi už vyspeli a začali vidieť čo všetko sa naučili a ako sa prekonali pri prezentovaní.

Mgr. Silvia Bodláková, SPŠ Tilgnerova 14, Bratislava

Téma TASR