Prešovské deti pripravili prekvapenie pre Juraja Jakubiska

Mgr. Ingrid Storinská, 14. mája 2018 14:20

V Klube nadaných detí si „vzali na mušku“ významného slovenského režiséra, scenáristu, kameramana, výtvarníka a pedagóga v jednej osobe, Juraja Jakubiska.

Prešov 14. mája (SkolskyServis.sk) - Pri príležitosti jeho blížiaceho sa krásneho jubilea sa deti rozhodli pripraviť prekvapenie pre „svojho rodáka z východu“ v podobe ilustrácií a blahoželaní.

Prešovské deti pripravili prekvapenie pre Juraja Jakubiska Foto: Mgr. Juliána Sedláková


Oslávenec sa narodil na východe Slovenska v dedinke Kojšov v okrese Gelnica a detstvo prežil v Košiciach. Študentské časy strávil v Bratislave na Strednej umelecko-priemyselnej škole, kde vyštudoval fotografiu a neskôr pokračoval na FAMU v Prahe. Okrem filmov pre dospelých sa pod jeho vedením zrodili aj rozprávky Perinbaba a Pehavý Max a strašidlá. Práve jedna z nich reprezentovala Juraja Jakubiska a jeho tvorbu na stretnutí detí z Klubu nadaných detí.

Úvodný dokument a rozprávanie priblížili život i bohatú filmovú tvorbu jubilanta. Ukážka z knihy Živé striebro vypovedajúca o jeho detstve samotným Jurajom Jakubiskom, predstavenie niektorých diel z jeho tvorby i časť najznámejšej rozprávky Perinbaba navodili príjemnú atmosféru, prebudili predstavivosť detí a tvorba pohľadnice s ilustráciou rozprávky a prianiami k narodeninám, ktoré oslávi 30. apríla bola hmatateľným výstupom zúčastnených členov.Mgr. Ingrid Storinská

Téma TASR