Prekročil hranice!

Mgr. Marta Fukasová, 12. januára 2018 11:40

Titus Zeman! Človek s netradičným menom. Najstarší z desiatich detí. Kedysi obyčajný dedinský chlapec. Dnes však blahoslavený!

Foto: Archív Mgr. Marta Fukasová


Spišské Vlachy 12. januára (SkolskyServis.sk) - Titus Zeman sa narodil vo Vajnoroch pri Bratislave. V detstve bol často chorý a keď mal desať rokov, kvôli chorobe nemohol ísť s ostatnými ľuďmi z dediny na pešiu púť do Šaštína k Sedembolestnej Panne Márii. Keď sa pútnici vracali späť, prosil otca, aby ho vyniesol na dvor. Chcel vidieť ten zástup. Zďaleka zbadal zástavy, ktoré išli na čele procesie. V tej chvíli sa z choroby uzdravil. Preto si predsavzal, že navždy bude synom Panny Márie. Do Šaštína v tých rokoch práve prišli noví rehoľníci – saleziáni. Rozhodol sa, že svoj život zasvätí Bohu a mladým, ktorým sa saleziáni venujú. Tak sa aj on stal kňazom – saleziánom. Vyučoval v škole chémiu a vychovával mladých v láske k Bohu a blížnym. Keď sa k moci dostali komunisti, nariadili v školách zvesiť kríže, ktoré viseli v triedach. On ich však potajomky v noci opäť vešal na stenu. Prišli mu na to. Prekročil isté „hranice“. Prepustili ho. Po roku 1950, keď bola zakázaná činnosť rehoľníkov na Slovensku a zákaz z krajiny vycestovať, rozhodol sa na podnet iného saleziána (Ernesta Macáka) prevádzať mladých študentov teológie – saleziánskych spolubratov – do Talianska, aby tam mohli byť vysvätení za kňazov. Prekročil teda hranice. Dve výpravy tajného prechodu cez rieku Moravu boli úspešné. Tretia sa kvôli veľmi rozvodnenej rieke nevydarila. Chytili ich. Väznili. Vypočúvali. Mučili. Odsúdili ho na 25 rokov. Po odpykaní polovice trestu ho podmienečne prepustili. S podlomeným zdravím 8.1.1968 na následky toho, čo zažil vo väzení, zomiera. Je mučeník. Od 30.9.2017 uctievaný ako blahoslavený.

Bola som pri tom. Nie pri jeho narodení, živote, mučení či smrti. Pri jeho blahorečení. Bola to trojdňová slávnosť. V piatok 29.9.2017 v Dóme svätého Martina v Bratislave sa konala modlitbová vigília, čiže večerná duchovná príprava na nasledujúci slávnostný deň. Po uličkách Starého mesta kráčalo veľa ľudí, mladých i starších. Smerovali do katedrály, aby sa tam pred Sviatosťou oltárnou modlili posvätný ruženec. Popri tajomstvách svetla sa zamýšľali nad životom Titusa Zemana i nad tým svojím životom. V sobotu sa priestranstvo pred Kostolom svätej rodiny v Petržalke už od skorého rána hemžilo dobrovoľníkmi, miestnymi i ďalekými pútnikmi. Zo všetkých kútov Slovenska približne 25-tisíc ľudí si nenechalo ujsť slávnosť blahorečenia. Veď také niečo sa u nás nedeje často. Mnohí z nich „prekročili svoje hranice“, nevadilo im skoro ráno vstávať, dlho cestovať, ráno tam možno trochu aj mrznúť a predierať sa davom. Titus Zeman sa stal mučeníkom za nové duchovné povolania. A preto sa tam oplatilo ísť!

V nedeľu v rodných Vajnoroch v oveľa „užšom“ kruhu bola napokon ďakovná svätá omša. Zašla som aj na miestny cintorín k hrobu Titusa. Myslela som aj na vás. Vajnorčania sa tešili. Ich rodák je blahoslavený. Môžeš sa pochváliť tým istým? Možno nie... ale môžeš sa inšpirovať životom Titusa. On prekročil hranice! Nie len tie štátne. Aj svoje hranice! To je výzva aj pre Teba! Prekroč svoje hranice! Nehľadaj len pohodlie, žiadnu námahu, pohodu... Urob viac!

Len ak prekročíš svoje hranice, len vtedy zistíš, ako veľmi sa tým obohatíš.
To je cesta k tomu, aby si bol aj ty šťastný = blahoslavený.

Mgr. Marta Fukasová (sr. M. Chantal, SDR)
školský časopis SRDCE
ZŠ sv. Jána Krstiteľa Spišské Vlachy

Téma TASR