Pokusy a experimenty malých výskumníkov v Klube nadaných detí

Mgr. Ingrid Storinská, 20. novembra 2017 12:09

Novembrové stretnutie bolo zamerané na pokusy a experimenty.

Pokusy a experimenty malých výskumníkov v Klube nadaných detí v Prešove Foto: Mgr. Ľuboš LukáčPrešov 20. novembra (SklolskyServis.sk) - Malí výskumníci si vyskúšali, čo všetko je možné dokázať za pomoci jednoduchých prostriedkov. Ponorili sa do základov chémie, fyziky i biológie a do bádania zapojili všetky zmysly.
Zaujímavé pokusy ovládli zábavné popoludnie, ktoré spestrilo mimoškolskú činnosť nadaných detí. Jednotlivé pokusy predvádzali školáci na základe písomných inštrukcií v skupinách. Neľahkou úlohou bolo pripraviť potrebné pomôcky, dodržať postup pri realizácii experimentov a napokon predviesť a podať vysvetlenie z hľadiska vedy a využitia v živote ľudí.

Malí vedci zodpovedne zvládli úlohy a predviedli neuveriteľné ukážky vedeckých experimentov. Najmladší vedátori skúmali a dokazovali význam žiliek v listoch stromov, ktoré slúžia na zásobovanie živinami, rovnako ako cievy človeka.

Pokusom so zmätenými bodkami poukázala ďalšia skupina bádateľov na to, že na priestorové videnie potrebuje náš mozog obraz oboch očí. Každé z nich posiela do mozgu vlastný obraz a v ňom sa z oboch obrázkov vytvorí jeden. Starší spolužiaci si prostredníctvom experimentu vyskúšali základný princíp výroby filmu. Dokázali, ako naše oči vidia okolitý svet a vyrobili aj vlastnú animovanú knižku.

Nemenej zaujímavým pokusom bol vodný kolotoč, pri ktorom sa žiaci zamerali na pozorovanie vodnej sily. Experiment s dokazovaním vzájomnej príťažlivosti záporného a kladného náboja za pomoci balóna, soli a korenia upútal a pobavil.

Členovia súkromného Klubu nadaných detí Prešov zvládli svoje úlohy s bravúrnou ľahkosťou a odmenou bolo ocenenie potleskom zo strany členov ostatných vedeckých skupín nadaných žiakov.

Téma TASR