Hodina biológie v permakultúrnej záhrade

Anna Komišáková, 10. októbra 2016 14:57

Nezabudnuteľný deň s fantastickými ľuďmi a bohatým programom pre žiakov 6. ročníka sme prežili 23. septembra v Malej Poľane.

Havaj 10. októbra (SkolskyServis.sk) - V prvý jesenný deň 23. septembra sme sa v rámci hodín biológie vybrali k rodičom spolužiačky Katky. Po dvoch vyučovacích hodinách v škole sme cestovali spojovým autobusom do Malej Poľany.

Hodina biológie žiakov ZŠ s MŠ Havaj v permakultúrnej záhrade. Foto: Anna KomišákováVo svojom kráľovstve nás privítali Katkini rodičia, ktorí už na nás čakali na dvore. Zložili sme sa pri studni a priamo v ich záhrade sme sa dozvedeli o africkej kope a o permakultúrnej záhrade, ktorá sa nehnojí, nekope, nepolieva a ani nerýľuje. Ochutnali sme špeciálnu naklíčenú fazuľu mungo a chutné hrozno z ich záhrady. Spoznávali sme rôzne druhy rastlín a ovoniavali kvety a listy byliniek. Katkina mama nám navarila veľmi chutný čaj, ktorý nás dobre rozohrial na hry, ktoré sme zase robili s Katkiným otcom. Vyskúšali sme si presnú mušku pri streľbe z luku na terč, či odvahu pri lezení cez lanovú dráhu. Obzreli sme si domácu solárnu sušičku na ovocie či bylinky a vyskúšali vlastnoručne zhotovený solárny varič na ohrev vody. Gramatovci majú štyri takéto záhrady a to na každej svetovej strane. V žiadnej z nich nepoužívajú hnojivá a ani postreky proti škodcom. V južnej záhrade sme si pozreli aj saunu pri potoku. Tu sme začali hrať edukačnú hru, ktorú pre nás pripravil Katkin brat Marek. Na základe indícii sme hľadali v záhradách papieriky, z ktorých sme veľmi rýchlo poskladali názov ich záhrady „Zelený kolibrík“. Táto hra sa nám páčila zo všetkých aktivít asi najviac. Za odmenu sme mohli nakŕmiť koňa chlebom a jablkami, ktorého si Gramatovci požičiavajú od kamarátov na spásanie trávy. Celý deň nám robili spoločnosť aj ich dva psy Sany a Ryška, s ktorými sme sa mohli hrať.
Smutní, ale s v veľkou kopou milých zážitkov, sme sa rozlúčili a na obed šťastne vrátili do školy. Ďakujeme KATKE za pozvanie do ich kráľovstva, MAREKOVI za perfektne pripravenú edukačnú hru a ich rodičom za milé prijatie a nádherné zážitky na celý život.

Zuzana, Vanesa, Marta, Natália, Aneta, Katarína, Viktória, Juraj, Peter, Ján, Adam, Miroslav, Matej a PaedDr. Anna Komišáková, ZŠ s MŠ Havaj


Anna Komišáková (ZŠ s MŠ Havaj 7)

Učiteľ biológie a chémie Výchovný poradca Koordinátor protidrogovej prevencie

Téma TASR