Návšteva planetária a Solivaru

Ľubomír Baloga, 12. apríla 2017 10:15

V posledný marcový deň žiaci zo Základnej školy svätého Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch navštívili Hvezdáreň a planetárium v Prešove i neďaleký Solivar.

Návšteva planetária a Solivaru Foto: Archív ZŠ sv. Jána Krstiteľa Spišské Vlachy​Spišské Vlachy 12. apríla (SkolskyServis.sk) - Rozprávka Soľ nad zlato hovorí o význame a dôležitosti soli, ktorá je vzácnejšia než zlato. V Prešove na východe Slovenska sa ešte donedávna soľ ťažila a spracovávala. V súčasnosti je už jej výroba zastavená. Múzeum v Solivare nám však túto slávnu históriu pripomína. Navštívili ho žiaci Základnej školy svätého Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch a túto exkurziu spojili s návštevou planetária.

Po skončení exkurzie tretiak Tomáš Hromjak nám prezradil: „Najprv sme navštívili planetárium. Pozreli sme si prezentácie o planétach a hviezdach a sledovali sme premietanie nočnej oblohy. Ďalšou zastávkou bol Solivar. Dozvedeli sme sa, ako sa soľ ťažila zo zeme, ako sa ďalej varila a sušila. Bolo to zaujímavé rozprávanie. Veľmi sa mi to páčilo.“

Viac o exkurzii nám povedala Mgr. Jana Kicková: „Posledný marcový deň sme spolu so žiakmi 3. a 4. ročníka trávili v Prešove. Najprv sme navštívili hvezdáreň a planetárium, kde sme si rozšírili svoje vedomosti z prírodovedy. Zistili sme nové zaujímavosti o slnečnej sústave a jednotlivých planétach, bližšie sme spoznali ich charakteristické vlastnosti a zároveň sme si zopakovali už doposiaľ prebrané učivo o vesmíre. Tento poznávací program mal názov Alžbetkin vesmír. Postava Alžbetky nás sprevádzala celým programom, ktorý bol spracovaný formou dialógu medzi strýkom Adamom a zvedavou Alžbetkou. Odpovedal jej na otázky: „Prečo je nebo modré? Prečo slnko svieti a hreje? Čo je súhvezdie?“ a mnoho ďalších. V tento deň sme navštívili aj múzeum ťažby a výroby soli v Solivare pri Prešove. Múzeum pozostávalo zo štyroch drevených budov. Prvá z nich sa volala Gápeľ – tu nás pani sprievodkyňa oboznámila s veľmi namáhavou ťažbou kamennej soli, soľankou, pričom sa popri práci človeka využívala aj konská sila. Druhá drevená budova sa volá Četerňa – v nej sa postupne spracovávala soľanka – slaná voda. Tretia časť je Varňa. Soľ sa získavala varením soľanky, oddeľovaním a samotným sušením soli. Štvrtá budova slúžila ako sklad. Plní skúseností, zážitkov i nových vedomostí sme nasadli do autobusu a vrátili sa späť domov.“

Ľubomír Baloga (ZŠ sv. Jána Krstiteľa Spišské Vlachy)

okrem učenia som zodpovedný za vydávanie školského časopisu SRDCE

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac