Naučte sa viac o slovenských počítačoch

Ema Molčanová, 6. júna 2018 13:41

Na exkurzii sme videli aj prvý slovenský počítač.

Bratislava 6. júna (SkolskyServis.sk) - V pondelok, 14. mája sa naša trieda sekunda A dozvedela základné informácie z histórie slovenských počítačov. Expozíciou nás previedol pán Martin Šperka, ukázal nám Prvý slovenský počítač a mnoho ďalšieho.

Foto: Silvia Bodláková


Ako prvé sme pozerali zaujímavé video, v ktorom moderátor vedeckej relácie pre mládež predpovedal ako budú vyzerať počítače neskôr. Pár krát sme sa aj zasmiali, lebo jeho predstava techniky v budúcnosti sa s dnešnou vôbec nezhodovala.

Potom nás pán Šperka zobral do miestnosti, kde stál Prvý slovenský počítač. Boli sme ohromení, pretože v dnešnej dobe je bežné, že v malom mobile máme stovky, možno až tisícky fotiek. No Prvý slovenský počítač bol veľký skoro ako celá miestnosť. Povedal nám o ňom základné informácie a išli sme ďalej.

Miestností tam bolo niekoľko, ale najzaujímavejšia bola posledná. Boli v nej vystavené herné konzoly, viac ako 100 počítačových hier a jedny z prvých počítačov firmy Apple. V dnešnej dobe sa s nimi veľa hlavne mladých ľudí stotožňuje najviac. Dokonca nám pán Šperka povedal, že je možné vyskúšať si konzoly, ktoré opravili a fungujú.Každému odporúčam, aby navštívil túto expozíciu, dozvedel sa o šikovných ľuďoch, ktorých sme tu mali a aj máme, a aj keď je to v dnešnej dobe neuveriteľné-že pred desiatkami rokov aj na Slovensku fungoval vývoj počítačov na svetovej úrovni.

Ema Molčanová, Spojená škola Tilgnerka, Bratislava

Téma TASR