Nadané deti v kráľovstve papiera

Mgr. Ingrid Storinská, 6. decembra 2018 7:52

Podobne ako ORIGAMI (technika skladania papiera) aj pri KIRIGAMI je základným materiálom papier.

Nadané deti v kráľovstve papiera Foto: Mgr. Ľuboš Lukáč


Prešov 6. decembra (SkolskyServis.sk) - Rozdielom je naopak potreba nožníc, takže ide vlastne o papierovú vystrihovačku. Zaujímavú „papierovú“ techniku si vyskúšali školáci z Klubu nadaných detí v Prešove.
Pôvod techniky KIRIGAMI je v Japonsku, kde KIRU znamená strihať a KAMI papier. Skúsení umelci vyrábajú z papiera hotové umelecké diela v podobe budov, mestečiek, kvetov a pod. a používajú pritom okrem nožníc aj vyrezávacie nožíky. Papier, ktorý sa na KIRIGAMI používa, by mal byť farebný a mal by mať primeranú hrúbku, aby sa dobre strihal a výtvory aj dobre vyzerali.

Základnými technikami sú skladanie, strihanie, pretláčanie vzorov, pri ktorom vznikajú trojrozmerné objekty, stláčanie papiera z bokov využívané pri tvarovaní uší a nôh zvierat, oslabenie papiera, zakrúcanie či vytáčanie potrebné pri tvarovaní vlasov a rias na maskách, ale i lepenie.

Nadané deti z klubu začali s jednoduchými nenáročnými malými výtvormi, na ktoré použili množstvo farebných papierov a nožnice, až pod rukami malých umelcov vznikali krásne farebné dielka.

Výsledkom usilovnej tvorby boli obdĺžniková sieť, na ktorej si rozcvičili jemnú motoriku a pripravili sa na tvorbu vločiek a ozdôb, ktoré skrášlia vianočnú výzdobu.Téma TASR