Nadané deti spoznávali poučný príbeh chudobného chlapca Jana

Mgr. Ingrid Storinská, Mgr. Ľuboš Lukáč, 14. marca 2018 14:17

Inšpiráciou marcového stretnutia v Klube nadaných detí sa stal známy spisovateľ, Fraňo Kráľ, ktorý sa narodil práve 9. marca 1903.

Nadané deti spoznávali poučný príbeh chudobného chlapca Jana Foto: Mgr. Juliána SedlákováPrešov 14. marca (SkolskyServis.sk) - Narodil sa v rodine slovenského vysťahovalca a do svojich 2 rokov žil v Amerike. Spoločne s matkou sa však vrátil na Slovensko, kde ale trpeli veľkou biedou. Jeho túžbou bolo študovať. Sen o štúdiu sa mu splnil, no ťažká práca a zlé stravovanie popri štúdiu si vyžiadali svoju daň na jeho zdraví. Ochorel na týfus, čo na ňom zanechalo trvalé následky a v dôsledku toho počas vojenčiny ochorel na tuberkulózu.
Napriek tomu, že nebol doliečený, opustil sanatórium a začal pracovať ako učiteľ. Popri tom sa venoval aj literárnej tvorbe pre deti a mládež, no aj pre dospelých.Jeho podlomené zdravie bolo príčinou predčasného úmrtia tohto národného umelca. Zomrel vo veku nedožitých 52 rokov.

Z jeho tvorby pre deti spoznali členovia knihu pod názvom Jano. V prečítaných kapitolách sa stretávali s archaizmami a štylistikou viet, ktorá je typická len pre staršiu umeleckú literárnu tvorbu, čo obohatilo ich slovnú zásobu i čitateľský zážitok. Po rozdelení a prečítaní zvyšných kapitol samotnými členmi KND, bolo ich úlohou prerozprávať obsah jednotlivých kapitol.

Deti z Klubu nadaných detí v Prešove tak spoznali smutný, ale poučný príbeh chudobného chlapca Jana.

Text: Mgr. Ingrid Storinská, Mgr. Ľuboš Lukáč
Foto: Mgr. Juliána Sedláková

Téma TASR