Na dni otvorených dverí nás navštívil Harry Potter

Mgr. Martin Anderko, 7. novembra 2018 14:22

6. ročník DOD - Máraifest sa zameral na mimoriadne obľúbenú knihu Harry Potter. 26. október sa tak niesol v duchu kúziel, mágie, tajomstva a tvorivosti malých aj veľkých.

Košice 7. novembra (SkolskyServis.sk) - Na Gymnáziu a základnej škole Sándora Máraiho s VJM v Košiciach sa stalo už tradíciou, že v závere októbra organizuje Deň otvorených dverí – Máraifest. Tento rok sa konal už jeho 6. ročník a tematicky bol zameraný na mnohými milovanú knihu Harry Potter. Na škole vypukla ozajstná potterománia a Harryho ste tak mohli „stretnúť“ skutočne na každom rohu.

Na Gymnáziu a základnej škole Sándora Máraiho s VJM v Košiciach sa stalo už tradíciou, že v závere októbra organizuje Deň otvorených dverí – Máraifest. Tento rok sa konal už jeho 6. ročník a tematicky bol zameraný na mnohými milovanú knihu Harry Potter. Foto: Daniel Peter Gablyasz


Od prípravy k realizácii

Máraifest je podujatie, ktorým žije celá škola už od začiatku septembra. Inak tomu nebolo ani tento rok. Prioritne je akcia zameraná na deviatakov základných škôl, ktorí premýšľajú nad voľbou strednej školy a svojím ďalším smerovaním v živote. Jednotlivé triedy si na zadanú tému niekoľko týždňov pripravujú scénky, tvorivé aktivity, kvízy, nakrúcajú krátke videofilmy, pripravujú pokusy a pod.
Aj tento rok čakal na návštevníkov bohatý program. Po úvodnom uvítaní pani riaditeľkou sa žiaci rozdelili do skupín a postupne navštevovali jednotlivé stanovištia, na ktorých neboli len pasívnymi pozorovateľmi, ale aktívne sa zúčastnili jednotlivých aktivít.

Kúzelná chémia

Gymnazisti 3. ročníka pod vedením pána učiteľa Štefana Mika účastníkom DOD pripravili kúzelnícku hodinu, na ktorej priblížili budúcim stredoškolákom kultový svet Harryho Pottera trochu inak. V učebni pripomínajúcu Rokfort predviedli rôzne chemické pokusy, ktoré si mohli účastníci aj vyskúšať. Zúčastnení deviataci sa veľmi ochotne zapojili do prebiehajúcich experimentov. Celé podujatie malo veľký úspech.

Pubkvíz "Tri metly"

Žiaci II.BG triedy si nachystali pre budúcich stredoškolákov pubkvíz. Za sprievodu príjemnej hudby v prostredí nášho „pubu“ v skupinách odpovedali na otázky, ktoré boli miestami náročné, miestami vtipné. Súťažnú atmosféru dopĺňalo malé občerstvenie. Po skončení kvízu mnohí deviataci živo diskutovali s našimi žiakmi.

Napätie u ôsmakov

Za našimi gymnazistami v nápadoch vôbec nezaostávali ani žiaci základnej školy. Ôsmaci si pod vedením p. uč. Csilly Lázár pripravili akciu, na ktorej hrali smrťožrútov a dementorov. Vystúpenie sa začínalo za dverami triedy, kde museli návštevníci správnym zaklínadlom odomknúť dvere. Tým, ktorí to nevedeli, pomohol ich Dobby. Za dverami čakal Hagrid a dvaja smrťožrúti, ktorí vlastnými básničkami privítali a postrašili divákov. Nasledoval tanec smrťožrútov a krátky kvíz. Najodvážnejší si ťahali otázky z klobúka. Keď odpovedali správne, dostali pečiatku s tvarom presláveného znaku smrťožrútov a postavili sa medzi nich. Neúspešní sa postavili do kruhu, kde ich prikryla čierna plachta. Vtom sa ozval Voldemortov hlas, ktorý vydal pokyn na skoncovanie s väzňami. Smrťožrúti na pokyn ich pána spoločným zaklínadlom „avada kedavra“ splnili želanie Voldemorta. Zrazu sa ozval vreskot, ktorý vydávali smrťožrúti a kvôli ich svedomiu padli na zem ako mŕtvi. Podujatie mali prepracované do detailov a záležať si dali aj na výzdobe triedy.Máraifest skončil, zážitky zostali

Aj tento rok sa ukázalo, že stráviť príjemný a tvorivosťou naplnený deň sa skutočne oplatí. Máraifest totiž nie je klasický deň otvorených dverí, na ktorom si môžu žiaci pozrieť bežnú výučbu, ale je festivalom tvorivosti, spolupráce a posilňovania vzájomných vzťahov medzi žiakmi, ale aj blízkymi školami. Už teraz sa tešíme, ako k nám mnohí z deviatakov zavítajú v septembri už ako žiaci 1. ročníka gymnázia.

Téma TASR