Múdrosť detskej zvedavosti ukryli v bájkach

Mgr. Ľuboš Lukáč, 15. júna 2018 12:56

Júnové stretnutie školákov z Klubu nadaných detí Prešov spestrili príbehy o ľuďoch.

Bratislava 15. júna (SlkolskyServis.sk) - Široké spektrum ľudských nerestí ako tvrdohlavosť, klamstvo, povýšenosť či lenivosť si nadané deti predstavili vo vtipných príbehoch. Tak spoznali bájky.

Múdrosť detskej zvedavosti ukryli v bájkach Foto: Mgr. Ľuboš Lukáč


Zaujímavé príbehy plné zvierat, rastlín, neživých predmetov, ktoré konajú ako ľudia navyše plné ponaučení spoznali nadané deti v Prešove. Ľudské vlastnosti vo zvieracích príbehoch zaujali v Ezopových bájkach. Tie si deti spoločne prečítali, no nechýbal ani smiech či ponaučenie do života.

Bájky boli pôvodne určené dospelým čitateľom, no neskôr sa začali stále viac posúvať do detskej literatúry. Zaujali taktiež v Klube nadaných detí. O komárovi a býkovi, O zajacovi a korytnačke, Havranovi a líške (Jean de la Fontaine), a iné príbehy plné ponaučení spoločne priniesli odpovede na rôzne otázky. Nechýbali postrehy detí, ktoré si čitateľským stretnutím „odniesli“ množstvo zážitkov.

Múdrosť detskej zvedavosti ukryli v bájkach Foto: Mgr. Ľuboš Lukáč


Nechýbala tvorivá chvíľka členov Klubu nadaných detí, ktoré sa rozhodli vymyslieť vlastné bájky. Ilustrované, plné zábavy a s ponaučením, ktoré si deti zobrali k „srdcu“. V štýle Ezopovho citátu „Malí priatelia sa môžu osvedčiť ako veľkí priatelia“, sa stretnutie nadaných detí opäť stalo poučným, zábavným, čo zúčastnených potešilo.

Múdrosť detskej zvedavosti ukryli v bájkach Foto: Mgr. Ľuboš Lukáč


Mgr. Ľuboš Lukáč

Téma TASR