Kniha programovania SCRATCH STARTER pomôže učiteľom informatiky

Silvia Bodláková, 6. septembra 2017 10:47

Scratch na rozdiel od Imagine pracuje na webovom rozhraní, a tak je možno pre deti prístupnejší ako inštalovať si do počítača software.

Bratislava 6. septembra (SkolskyServis.sk) - Včera som mala možnosť zúčastniť sa peknej akcie. Pán Peter Pellegrini krstil knižku Programovanie pre deti SCRATCH STARTER, ktorú napísal výborný učiteľ programovania najmenšej generácie Ľuboš Jaroš za podpory Radovana Debnára, CEO Learn2Code. Knižka je určená učiteľom informatiky na prvom stupni i v piatom ročníku či na krúžku tejto vekovej kategórie. Nájdu v nej návody na výuku algoritmizácie i základov programovania programovacích techník ako aj herného dizajnu. Deti si podľa knižky môžu nasimulovať kreslenie geometrických útvarov alebo naprogramovať dvojrozmernú hru. Vďaka tomu sa deti učia logicky uvažovať dodržiavať pravidlá, rozvíjať svoje konštruktívne myslenie.

Krst knihy programovania SCRATCH STARTER Foto: Silvia BodlákováVýuka detí je mi veľmi blízka. Kedysi - už je to ozaj dávno - boli také počítače PMD, ADT, PP01 a podobne. To som bola gymnazistka. Vtedy som spoznala programovacie prostredie korytnačky Žofka. A už ako druháčka som robievala krúžky na Sokolíčke v Dúbravke pre počitačov chtivých. Veď vtedy počítač stál ako tri byty. Žofku sme učili kresliť štvorce, trojuholníky či sme počítali alebo generovali nejaké mechanické príklady. A to čo som stále nevedela pochopiť - počítanie faktoriálu - naprogramovanie výpočtu v PAscal, som pochopila v práci práce so Žofkou. Deti zvládali aj v štvrtej triede korytnačku. Vtedy boli deti akési trpezlivejšie a vedeli rýchlejšie reagovať na svoje neúspešné riešenia a vracať sa a hľadať si chybu. Chceli vedieť viac. Neskôr na vysokej v Nitre som sa dostala zase ku krúžkom na základnej škole a na gymnáziu k pascalu k basic-u ako keď som študovala ja.

Keď som spoznala LogoMotion a Imagine, bola som nadšená. Nadšenie mi zostalo doteraz. Programovanie aloritmizáciu na základnej škole robím so žiakmi práve s týmto software. Deti pekne zvládajú - len ako som povedala aj na tlačovke - dospelí im nemôžu povedať, že je to ťažké a načo sa to učia, veď Imagine nik v živote nepoužíva. Imagine je však rovnako ako aj Scratch software, pomocou ktorého sa dieťa učí pracovať na počítači, programovať, myslieť kritickejšie a logickejšie. Neskôr ľahšie prejde na programovanie aj v zaužívanom prostredí pre dospelákov. Alebo aj keď nebude programátorom v budúcnosti, bude viac dôsledným človekom a systematickým, čo bude určite potrebovať v každom zamestnaní.Mám ozaj milé skúsenosti s niektorými rodičmi - oteckami. Minulý rok bol posledný. Otecko mi napísal mail, že ospravedlňuje svoju dcéru, že nemá domácu úlohu, lebo... No hádajte! "Pýtal som sa dcéry čo robí a keď mi vysvetlila, sadol som si k nej a pomaly ju vytlačil od počítača a programoval som si sám. Jednoducho som sa zabudol a dcéru som viac k Imagine nepustil." Poviem vám, ozaj som sa schuti zasmiala nad touto ospravedlnenkou. Žiačka mi potom zhrozene rozprávala, že otca nespoznávala ako zaujato sedel s kávou a preháňal korytnačku a aj trochu nadával, že musí písať spisovne po slovensky. Nuž som rada, že máme aj takýchto IT inžiniérov.

Scratch na rozdiel od Imagine pracuje na webovom rozhraní a tak je možno pre deti prístupnejší ak inštalovať si do počítača software. Možnosti, ktoré ponúka ako pozerať si aj programovania iných zaregistrovaných fanúšikov myslenia v tomto systéme ako aj mať uložené svoje rozrobené materiály na webe a tak všade, kde je prístup na net môže pokračovať vo svojej práci alebo svoju prácu meniť či ukázať, sú veľkou výhodou.

A Ľubošova knižka? Je výborná. Prečo knižka, keď máme dnes skoro všetko on-line? S knižkou môžete pracovať aj OFF- line. Juj, nebojte sa. Môžete pracovať aj na nete. Materiály a novinky na rozšírenie knižnej verzie ku knižke nájdete na www.kidscodr.sk

Ďakujem Ľubošovi, že knižku SCRATCH STARTER spracoval. Ďakujem aj Nadácii ESET a Nadácii Volkswagen Slovakia za podporu tejto knižke. Ďakujem, že pomohli knižku distribuovať na slovenské školy. HURRÁÁÁ!

Súvisiace články:
Kniha programovania pre deti mieri do 2500 slovenských základných škôl - http://skolskyservis.teraz.sk/skolstvo/kniha-programovania-pre-deti/36817-clanok.html

Mgr. Silvia Bodláková
Spojená škola Tilgnerova, Bratislava
www.tilgnerka.edupage.org

Téma TASR