Financie naše každodenné

Silvia Bodláková, 18. septembra 2014 11:10

Čo musia vedieť žiaci na to, aby boli finančne gramotní?

Prednáška o financiách Foto: Silvia BodlákováBratislava 18. septembra (SkolskyServis.sk) - Minulý školský rok som stretla v jednom obchodnom centre pár ľudí, ktorí sa snažili vrámci Dňa gramotnosti s okolo idúcimi pohovoriť ako vedia pracovať s peniazmi. Zastavili sme sa s dcérou, veď rozdávali balóniky a minerálky. Urobila som si testík.

Nepýtajte sa, ako som v ňom dopadla. Ale slovo dalo slovo a o pár dní sme sa s tou paňou stretli a dohodli sa na spolupráci. A tak minulý školský rok prvýkrát pre moje modré oči urobila nadácia tejto finančnej spoločnosti u nás diskusiu o rodinnom rozpočte pre deviatakov. Akcia mala úspech nie len u násťročných, ale aj u ich rodičov. Nuž sme akciu zopakovali aj tento rok.

Prednáška o financiách Foto: Silvia Bodláková

V piatok 12. septembra navštívila deviatakov pani Soňa Hostová z Nadácie Partnergroup. Pohovorila si so žiakmi trochu o domácom rozpočte – čo ho tvorí a ako sa mení. Postupne sa dostali až k aktívam a pasívam. Čo vyvrcholilo aj pri tom, či obraz Mony Lisy je aktívum alebo pasívum a kedy by bol jedným alebo druhým. Prepočítali si pár finančných príkladov v skupinách, ktorých riešenie rozdiskutovali a hľadali najoptimálnejšie. Spoločne sa pozreli aj na výplatnú pásku, čo má obsahovať a čo je hrubá mzda, odpočítateľná položka, čistá mzda a podobne.

Myslím, že deviataci už teraz budú pripravení do súťaže Deň finančnej gramotnosti, ktorú táto spoločnosť organizuje s Wikipédiou na podporu finančnej gramotnosti ale aj na podporu správnych informácii na webe.

Téma TASR