Farár, ktorý sa nezľakol komunistov

Ľubomír Baloga, 13. júla 2018 8:03

V éteri Rádia LUMEN zaznela rozhlasová relácia spracovaná podľa štúdie našich bývalých žiačok.

Spišské Vlachy 13. júla (SkolskyServis.sk) - Rádio LUMEN uviedlo v premiére v nedeľu 3.6. 2018 o 13:00 rozhlasovú dramatizáciu o živote kňaza Jána Butkaya s názvom Farár, ktorý sa nezľakol komunistov. Rozhlasová hra bola uvedená v rámci cyklu Poslanie mali v úcte. Scenár napísal prof. Pavol Smolík. Ako predloha mu slúžila štúdia Laury Bašistovej, Antónie Kohlerovej a Martiny Salajovej. Sú to absolventky ZŠ sv. Jána Krstiteľa Spišské Vlachy, ktoré ako deviatačky spracovali životný príbeh Jána Butkaya počas projektu Nenápadní hrdinovia. Za svoju prácu boli ocenené strieborno-bronzovým pásmom a teraz po čase zarezonovala aj v košickej redakcii rádia LUMEN. Profesor Pavol Smolík nám o tom prezradil viac:
Žiačky - autorky práce so sestrou Jána Butkaya pri jeho hrobe Foto: ZŠ sv. Jána Krstiteľa Spišské Vlachy

„Výber bol daný "objednávkou" od košickej redakcie Rádia Lumen. Už dlhší čas sa venujem rozhlasovým spracovaniam - dramatizáciám a oral history - osudov a svedectiev ľudí, kresťanských disidentov, ale aj príslušníkov iných skupín prenasledovaných totalitným komunistickým režimom v bývalom Československu. Tieto relácie som robil a robím pre Slovenský rozhlas - a chcel som svoju prácu rozšíriť aj na Lumen. Preto som sa do redakcie ozval - a prišla práve ponuka spracovať Butkayov príbeh.

Otec Butkay ma oslovil svedectvom života, bezpodmienečnou vernosťou Bohu.Tá spočíva v tom, že človek sa musí oddať Bohu úplne - inak to jednoducho "nefunguje". Boh nemôže tvoriť v našich životoch nové hodnoty, pokiaľ ho tam CELKOM, ÚPLNE nevpustíme. Na príbehoch slovenského a českého katolíckeho disentu z čias totality ma fascinuje to obrovské množstvo svedectiev osobného života, v ktorom ľudia VŠETKO vložili s dôverou do Božích rúk - aby mohli svoj život premeniť na existenciu s vyššou kvalitou. Niektorí z nich o život prišli predčasne, ale ďalší spomedzi nich sa dožili vysokého veku a ich životy boli zväčša po každej stránke nesmierne plodné.

Dievčatá napísali veľmi kvalitný text, z ktorého sa pri práci dalo výborne vychádzať. Som im za to vďačný.“
(Prof. Pavol Smolík)


Rozhlasovú hru nájdete tiež v archíve Rádia LUMEN. http://www.lumen.sk/archiv-play/98031

Ľubomír Baloga (ZŠ sv. Jána Krstiteľa Spišské Vlachy)

okrem učenia som zodpovedný za vydávanie školského časopisu SRDCE

Téma TASR