DIVOČINA NA KOMENSKÉHO...alebo ČÍTANIE S MRKVIČKOM

ZŠ Jána Amosa Komenského v Komárne, 14. novembra 2017 10:51

Kde bolo, tam bolo, za siedmimi horami a siedmimi dolami... zázračná formulka do sveta slov, fantázie a predstavivosti.

Komárno 14. novembra (SkolskyServis.sk) - Možno vtedy pršalo, možno nie, ale neďaleko nášho domu bola „ľudovka“. Tak sme volali dom, v ktorom sa nachádzala knižnica. No a tá knižnica mala dvere s prekrásnou mosadznou kľučkou, na ktorej spočinula moja ruka a stlačila ju. Dvere sa otvorili a zazvonil zvonček. Vstúpila som a zacítila neobyčajnú vôňu farby, papiera a kníh. Najviac mi zavoňala knižka od Márie Ďuríčkovej Guľko Bombuľko, neskôr som zaspávala s Opicami ( ... z našej police od Kristy Bendovej) alebo s Budkáčikom a Dubkáčikom... Knihy ma pohltili a stali sa sú časťou môjho sveta.
Foto: ZŠ Jána Amosa Komenského v Komárne

Neviem, akoby sme dopadli v tom čase v medzinárodných testoch PISA, ale viem, že keď som niečo chcela vedieť, musela som si to prečítať, naštudovať alebo si cestu k informácii „odkráčať“ trebárs na stanicu a vyhľadať si vlakové spoje.

Možno z tých čias pochádza aj ujo Mrkvička alias Tibor Hujdič, ktorý 2. a 3. novembra navštívil našu školu ZŠ Jána Amosa Komenského v Komárne, aby svojim netradičným prístupom sprístupnil čítanie deťom. Malí, veľkí, pani učiteľky, všetci sme sa nechali vtiahnuť do „Divočiny“. So zatajeným dychom sme prežívali príbehy pána Sovu a ohromne nás bavilo čarovanie s bodkami.

Emotívny prejav, mimika, humor, milý nenásilný prístup k deťom. Disciplína, aktivita deti, dodalo príjemnú atmosféru netradičnému prístupu uja Mrkvičku ku knihe a k deťom. Štyridsaťpäť minút rýchlo ubehlo a my sme zastali v dramatizovanom čítaní vo chvíli plnej napätia s Deťmi z Bullerbynu od Astrid Lindgrenovej. Samozrejme, že spontánna požiadavka žiakov bola, kde si knihu môžu požičať, nakoľko si ju chcú prečítať. A nie len deti ale aj pani učiteľky.
Treba ešte podotknúť, že tento nevšedný pánko Mrkvička, ktorý v detstve miloval matematiku a dnes hltá literatúru, upútal pozornosť aj žiakov na päť – deväť. Hitom sa stala knižka nórskych autorov Prdiprášok doktora Proktora ale aj Konrád z konzervy. A ako sa vyjadrili občania vyšších ročníkov základnej školy: „Pán Mrkvička je dobrý vo vymýšľaní, má intuíciu, má veľkú fantáziu (nie jogurt). Má dcérku, ktorej hovorí veľa príbehov a určite sa doma nenudia.“
Foto: ZŠ Jána Amosa Komenského v Komárne

Pán Mrkvička, vlastným menom Tibor Hujdič za dva dni realizoval aktivity pre všetky ročníky a triedy našej školy a vždy podal mimoriadny, očarujúci výkon za čo mu patrí naša veľká vďaka.

Ak zmyslom a cieľom týchto predstavení bolo navnadiť deti na čítanie konkrétnej knihy prostredníctvom jediného herca a to formou dramatizovaného až scénického čítania, môžeme konštatovať že dané atribúty boli splnené až vysoko prekročené.

Aktivita bola realizovaná z dotácii na podporu kultúry na území NSK na rok 2017...zmysluplne využité peniažky.

HURÁÁÁ DO ČÍTANIA!

ZŠ Jána Amosa Komenského v Komárne

Téma TASR