Deti na karnevale zabávala kapela Gipsy Tyson

Monika Šupatíková, 17. marca 2017 11:30

Rómska kapela Gipsy Tyson z Moravského Lieskového hrá pre všetkých. Svojimi piesňami prišli potešiť aj deti so zdravotným postihnutím.

Foto: Monika Šupatíková


Nové Mesto nad Váhom 17. marca (SkolskyServis.sk) - Známa rómska kapela Gipsy Tyson zabávala deti so zdravotným postihnutím v Novom Meste nad Váhom. Koncom februára sa predstavila na pôde Spojenej školy na Ul. J. Kollára počas fašiangového karnevalu. Na tanečnom parkete sa stretli rozprávkové a filmové postavy, športovci i rôzne osobnosti. Pri tónoch hudby i piesňach v podaní rómskej kapely si spolu zatancovali princezné, víly, tanečnice, rytieri, kuchári, policajti, hasiči, kozmonaut, futbalisti i zvieratká.

Gipsy Tyson - Miroslav Baláž a Jakub Baláž Foto: Monika Šupatíková


Kapelu poznajú i v zahraničí

Kapelu Gipsy Tysom poznajú priaznivci hudby nielen v našom regióne, ale i na celom Slovensku a v Českej republike. „Veľmi často chodíme koncertovať do Brna, Prahy i Českých Budejovíc. U nás je to najmä východné Slovensko, Záhorie a samozrejme náš novomestský región. Vlastne hráme na koncertoch, plesoch, zábavách, svadbách a rôznych oslavách po celom Slovensku a Čechách,“ prezradil vedúci kapely Miroslav Baláž. Ten rómske piesne najskôr iba počúval. Neskôr v Senici založil svoju prvú kapelu. „Keďže pochádzam zo Záhoria, tak kapelu som založil pred 31 rokmi práve tam. Keď som sa oženil, moje cesty viedli do rodnej dediny mojej mamy, Moravského Lieskového. Tam teraz pôsobím aj s kapelou,“ pokračoval Baláž. Za celé pôsobenie kapely sa niekoľkokrát zmenili jej členovia. „Súčasná zostava je už siedma v poradí. Kapelu Gipsy Tyson už vyše roka tvorím teda ja, môj syn a synovec. Syn hrá na klávesy, synovec na basgitaru a ja spievam,“ dodal Miroslav Baláž. Názov kapely je odvodený od jeho prezývky. „Prezývajú ma Tyson, tak preto názov kapely je Gipsy Tyson,“ usmial sa.
Gipsy Tyson - Miroslav Baláž a Jakub Baláž zabávali deti na karnevale Foto: Monika Šupatíková

Miroslav Baláž: Celý môj život je muzika

Miroslav Baláž sa hudbe venuje už od detstva. Ako 14-ročný začal hrávať s kamarátmi v kapele. Spomedzi hudobných nástrojov mu učarovali bicie, neskôr pribudla i gitara. „Hudba bola vo mne vždy. Žilo to vo mne. Spieval som a hral som na bicie s chalanmi v kapele. Som bubeník samouk. Začal som skoro, ale nebanujem. Celý môj život je muzika,“ povedal Baláž. Hudbe sa venuje i jeho syn Jakub. Keďže futbal ho už prestal baviť, začal sa venovať hudbe a hre na klávesy. „Keď z tatovej kapely odišiel jeden hudobník, nastúpil som ja. Hra na klávesy ma baví,“ uviedol Jakub Baláž. Ten popri štúdiu na strednej škole stíha absolvovať i všetky vystúpenia s kapelou a skladby pre repertoár kapely i tvorí. Kapela sa na nácvikoch stretáva minimálne dvakrát v týždni, alebo tak často, ako je to potrebné. „Špeciálne priestory nemáme. Našou skúšobňou a zároveň i štúdiom je obývačka nášho rodinného domu,“ potvrdil Baláž.
Gipsy Tyson - Miroslav Baláž a Jakub Baláž zabávali deti na karnevale Foto: Monika Šupatíková

Hrajú pre všetkých

Kapela Gipsy Tyson nie je špecifikovaná výlučne iba na repertoár rómskych piesní. Svojim fanúšikom ponúkajú aj slovenské piesne a ľudové piesne. „Nie všetci Rómovia ovládajú rómsky jazyk, tak hráme a skladáme aj slovenské piesne. Naša tvorba a naša hudba je určená všetkým, bez rozdielu farby pleti. My hráme pre všetkých a nemáme s tým žiadny problém, nerobíme rozdiely,“ skonštatoval Miroslav Baláž. Kapela je viac-menej multifunkčná. Väčšinu repertoáru tvoria ich vlastné skladby, zaznejú i cover verzie rómskych ľudových piesní. Miroslav Baláž tvorí texty a syn Jakub zase hudbu. „Texty, ktoré tvorím sú o živote, tak ako to človek cíti, silné emócie, zážitky. Sú časy, keď sa text nedarí napísať, inokedy to zase sypem z rukáva. Je to o pocite. Je to viac-menej zo srdca, o tom čo človek cíti,“ hovorí Baláž.

Text a foto: Monika Šupatíková

Téma TASR