Čím chcem byť? To je otázka

Diana Feckaninová, 16. marca 2018 10:39

Zamyslela som sa už niekedy nad tým, čím by som chcela byť?

Svidník 16. marca (SkolskyServis.sk) - Ale jasné, veď každý z nás si tu otázku položil nie raz. Určite mnohým z nás ju už položili aj príbuzní.

Ilustračné foto Foto: TASRNie som už taká malá, že mám ešte čas na vyberanie strednej školy, veď predsa len, čas beží rýchlo, deviaty ročník sa blíži a na základnej škole nebudem večne. Ale čo bude potom? Aké povolanie si mám zvoliť, aby ma celý život bavilo?

Ako malá som vždy chcela byť kaderníčkou. Páčilo sa mi, ako vedia z vlasov vykúzliť nejaký pekný účes. Ale v jeden okamih sa to všetko zmenilo. Bola som u kaderníčky a chcela som, aby ma učesala na prvé sväté prijímanie a ona mi z vlasov spravila jedno veľké hniezdo.

Potom som mala sen stať sa zubárkou. Ocko mi však vravel, že budem musieť ísť na gymnázium a vysokú školu. Ale to by nebolo najhoršie. Dozvedela som sa, že budem musieť pracovať aj z pokazenými a nepeknými zubami. Takže tento sen rýchle pominul a vystriedal ho ďalší. Keďže som začala navštevovať krúžok mažoretiek, chcela som byť trénerka mažoretiek, lebo sa mi páčilo, ako nás naša trénerka učí a vie nadchnúť pre tento šport. Ale zistila som, že to môžem robiť iba ako hobby. Možností, čím by som chcela byť, je ešte veľa. Napríklad páči sa mi práca policajtky, hasičky, zdravotnej sestry, práca laborantky v chemickom laboratóriu... Ale už teraz viem, že ani jedna profesia nie je med lízať. Všade je potrebné primerané vzdelanie.

Dnes, keď tak rozmýšľam, dospela som k povolaniu učiteľky. Najviac by sa mi pozdávala učiteľka matematiky, slovenského jazyka alebo chémie. Páčilo by sa mi pracovať s deťmi, vysvetľovať im neznáme pojmy, vzorce, učiť ich objavovať svet chémie. Práca s deťmi by ma nielen bavila, ale aj napĺňala. Určite by ma potešilo, keby stretnem žiakov, ktorých som učila a zistím, že sa im v živote darí.

Neviem síce, či sa mi to splní, ale budem sa snažiť dôjsť k tomuto cieľu svedomitým prístupom k učeniu.

Diana Feckaninová (Spojená škola, ZŠ)

Som žiačkou siedmeho ročníka. Zaujíma ma slovenský jazyk, matematika. Navštevujem literárny krúžok.

Téma TASR