Čím chcem byť a prečo

Barbora Siroková, 29. apríla 2018 8:54

Čím chcem byť a prečo? Táto otázka je pre niekoho dosť tvrdý oriešok a ja nie som výnimkou.

Bratislava 28. apríla (SkolskyServis.sk) - Samozrejme, sú predmety, ktoré obľubujem a zasa tie, ktoré nemusím. Viem, že si môžem vybrať len raz, preto si chcem vybrať správne. Krok ako si vybrať zamestnanie nebude ľahký. Ale jedno viem. Chcela by som niečo nové vymyslieť, nejako pomôcť ľuďom, chcela by som byť spoločnosti užitočná.
Foto: Raabe

Už veľa ľudí sa ma opýtalo, čím chcem byť v dospelosti. Keď som mala päť rokov, odpovede boli väčšinou ako princezná, astronautka, superstar a podobne. Potom som ale prišla na to, že je to pre obyčajný ľudský život nemožné vystriedať toľko povolaní. Onedlho som svoj názor zmenila a chcela som sa stať zverolekárkou. Lenže môj názor bol zasa zmenený nemám rada biológiu. Postupom času mi dochádzali ciele a aj povolania, v ktorých by som sa presadila.

Moje ciele sa zasa obnovili na druhom stupni ZŠ. Keď som zvážila, čo ma baví a čo nie, vyšlo mi, že chcem byť výtvarníčka. Maľovanie ma odjakživa bavilo. Pri ňom som bola akosi vo svojom svete. Vo svete bez stien a obmedzení. Pri ňom som sama sebou. Lenže baví ma tiež slovenský jazyk a literatúra. Taktiež technika, telesná výchova, informatika a hudobná výchova. Keď si to tak dám dokopy, som zmätená. Som tichý, srdečný, dobrý, nápomocný a štedrý človek. Rozmýšľala som aj nad učiteľkou. Veď v dnešnej dobe záleží podľa mňa na učiteľoch a na základnom vzdelaní. Je lepšie sa odraziť zo super štartu, čo je základná škola, ako začať sa tým zaoberať na strednej škole. Myslím, že čím lepší učiteľ, tým lepšie vzdelaný žiak. Keby som bola učiteľkou, pomohla by som mnohým deťom pri vzdelávaní. Ale odradilo ma to, že učitelia mávajú nižší plat. Pri výbere školy a taktiež budúcnosti je potrebná dobrá motivácia. Potom je ten výber ľahší.

Ako som už spomínala, chcem v živote tvoriť niečo nové, čo pomôže ľudstvu. A v súčasnosti pre mňa spĺňa všetky moje ciele, sny a požiadavky technika.

Technika je pre mňa ako stvorená. V súčasnosti by sme sa bez nej nezaobišli. Baví ma hlavne technické kreslenie. Prístroje v domácnosti, ako napr. vysávač, chladnička, sporák s rúrou na pečenie a varenie, „Alžbetka“ ( naša práčka), vodovod, elektrina, plyn, to sú už pre nás vymoženosti, bez ktorých si život nevieme predstaviť a bez nich by sme sa ťažko zaobišli. Lenže aj tieto spotrebiče a energie musel niekto v minulosti vymyslieť a vyrobiť. Jej uplatnenie je naozaj v každom odbore.

Technika nám otvára nové obzory a uľahčuje život ľudí. Podľa mňa zabezpečí aj zaujímavú perspektívu pre každého, koho si toto povolanie podmaní. Preto by som sa chcela stať dobrou techničkou.

Téma TASR