Chudnúť sa dá, ale musí to byť premyslený boj

PaedDr.Jaroslava Koníčková, 27. júna 2013 11:23

Poznáte to mnohí. Vyskúšali ste všetky možné aj nemožné diéty, ale výsledok sa nedostavil. Možno ste si po tomto boji často dávali otázku, ako je to možné, že niekto je stále chudý a niekto nie?

Foto: Jaroslava Koníčková
Liptovská Osada 27. júna (SkolskyServis.sk) - Jedna moja známa mi po návrate z Francúzska povedala, že tam odhalila tajomstvo štíhlosti francúzskych žien. Nie je to vôbec v tom, že nič nejedia a celý deň cvičia. Ony naopak jedia rady a veľa, ale to tajomstvo spočíva v tom, že vedia, čo a kedy majú jesť. Dôležité informácie súvisiace so správnym stravovaním sa dedia z pokolenia na pokolenie. Babky ich odovzdávajú vnučkám, matky dcéram. Deti sa o tom bežne učia v školách. Možno sa s touto problematikou zoznamujú aj súčasní žiaci v niektorých školách na Slovensku, ale nám starším o tom nikto nikdy nepovedal. Čo by som za to dala, keby ma s informáciami o zdravom stravovaní niekto oboznámil pred 30 rokmi?

Našťastie sa postupne vytvorila skupina odborníkov, ktorí sa rozhodli šíriť osvetu aj na Slovensku, a tak nemožné sa stalo možným. 21. júna sa v priestoroch Wellness štúdia krásy a zdravia v Ružomberku konala už v poradí druhá prednáška. Prvá bola zameraná na jarnú detoxikáciu a tá júnová nás preniesla do tajomstiev procesu chudnutia. Mgr. Zuzana Zápotočná, certifikovaná odborná poradkyňa, prítomných zoznámila s premysleným procesom chudnutia, ktorý sa zakladá na správnom naštartovaní metabolizmu, pití dostatočného množstva tekutín, vhodným stravovaním, ktoré spočíva v tom, že v každej časti dňa jeme také potraviny, ktoré nám dodávajú energiu a nie nám ju odoberajú. Samozrejme k tomu všetkému patrí aj dostatočný spánok a primeraný pohyb. Spomínaná poradkyňa študovala u laureáta Nobelovej ceny Dr. Louis Ignarra v Španielsku, v Nemecku i v Českej republike, takže jej fundované rozprávanie zaujalo všetkých.

Okrem prednášky návštevníci mohli ochutnať zdravé jedlo, chutný čaj, mohli si dať premerať množstvo tuku v tele, kvalitu svalov, kostí, rýchlosť metabolizmu, metabolický vek či kondíciu organizmu. Nechýbala tiež diskusia, v rámci ktorej o svojich skúsenostiach porozprávali tí, ktorým sa podarilo schudnúť aj viac ako 20 kg.
Nielen vonkajšia krása, ale aj zdravie, vitalita a dobrá nálada sú dôležité v dnešnom hektickom svete. Našťastie okrem voľne prístupných informácií, ktoré sa šíria hlavne na internete, je možné si túto problematiku prediskutovať aj s odborníkmi, ktorí vám radi poriadia. Takže, ak budete mať chuť a čas, 17. júla Welness štúdio krásy a zdravia v Ružomberku pre vás pripravuje ďalšiu prednášku spojenú s besedou o srdcovo-cievnych ochoreniach. Všetci ste srdečne vítaní.

PaedDr. Jarpslava Koníčková

PaedDr.Jaroslava Koníčková (Základná škola s materskou školou Liptovská Osada)

Som učiteľka. Okrem učenia rada píšem, vymýšľam rôzne učebné pomôcky (návrhy vyučovacích hodín, pracovné listy, prezentácie) a spolu so žiakmi sa venujeme tvorbe kultúrnych programov, recitácii a pod. Viac na: www.slovenskyjazyk.com

Téma TASR