Chlapci v Liptovskej Osade postavili dievčatám máj

PaedDr.Jaroslava Koníčková, 1. mája 2014 7:34

Chlapci v Liptovskej Osade postavili dievčatám máj Foto: Jaroslava KoníčkováLiptovská Osada 1. mája (SkolskyServis.sk) - V našej škole sa už stalo tradíciou, že chlapci, pán riaditeľ a naši páni školníci stavajú dievčatám máj. Ešte pred postavením dievčatá máj vždy vyzdobia stužkami a naučia sa pesničku, ktorá sa pri tejto príležitosti spieva. Za spevu dievčat chlapci postavia máj, ktorý zdobí našu školu až do konca mesiaca. Pri vyzdobenom máji si tohto roku deviatačky spolu s deťmi z 1. stupňa aj zatancovali.
Máj je pôvodne mladý stromček, ktorý mal symbolický význam a bol výrazom prírodného mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom; symbol na jar sa obnovujúcej prírody. Neskôr mládenci stavali dievčatám máje ako symbol života, aby boli pekné, štíhle a zdravé.


PaedDr.Jaroslava Koníčková (Základná škola s materskou školou Liptovská Osada)

Som učiteľka. Okrem učenia rada píšem, vymýšľam rôzne učebné pomôcky (návrhy vyučovacích hodín, pracovné listy, prezentácie) a spolu so žiakmi sa venujeme tvorbe kultúrnych programov, recitácii a pod. Viac na: www.slovenskyjazyk.com

Téma TASR