Budúcnosť slovenského školstva - súťaž

Peter Haľko, 17. februára 2017 14:53

Foto: skolskyservis.skPrešov 17. februára (SkolskyServis.sk) - Jožko sa zobudil do úžasného slovenského rána, Európy a sveta. Nezamestnanosť klesla pod pol percenta, každý sa už teší do práce alebo do školy.

Medzi ľudí, ktorí sa radujú zo života na Slovensku patrí aj Jožko, lebo sa už nevie dočkať školy. Jeho škola je super, pretože je riadená podľa nového plánu výučby. Slovenské školy prešli po vzore všetkých ostatných štátov Európy na model 3:1, teda tri týždne za sebou sa deti učia a jeden týždeň majú prázdniny. Letné prázdniny zostali, ale tie ostatné sa zlúčili s tými novými, teda niekedy majú deti prázdniny dlhšie ako jeden týždeň. V moderných školách už zrušili papierové učebnice a pracovné zošity. Vymenili ich za elektronické obrazovky vstavané v lavici, čiže si už nikto nemôže zabudnúť učebnice doma. Táto vec je dobrá aj pre zdravie žiakov, pretože viac nemusia nosiť ťažké deväťkilové tašky. Investovalo sa aj do stoličiek. Deti už nesedia celé dni na tvrdých drevených stoličkách. Niektoré veci sa zmenili, iné sa pridali, ale niektoré zostali. Žiakom zostala žiacka knižka, peračník, školská jedáleň, diktáty a písomky. Pridali sa lavičky a pohodlné pohovky (podľa rozpočtu školy) do každej triedy. Aj Jožko má vo svojej triede jednu pohovku a je s ňou veľmi spokojný. Tiež sa pridali žiacke klubovne, v ktorých si žiaci môžu robiť domáce úlohy, rozprávať sa pri čaji, surfovať po internete, sledovať televíziu, hrať stolové hry a tiež tu zasadá žiacky parlament. Tieto klubovne sú len pre žiakov II. stupňa, pretože mladší žiaci a žiačky majú školský klub a podobne komfortne zariadené triedy, kdežto II. stupeň má triedy viac prispôsobené na učenie. Klubovne sa delia na menšie časti, a to na šatňu, hlavnú miestnosť, toaletu a kútik, v ktorom sú chladničky, mikrovlnky a rýchlovarné kanvice. V kuchynskom kútiku si žiaci, ktorí neobedujú v školskej jednálni môžu odložiť jedlo donesené z domu a v čase obeda si ho zohriať.

Jožkovi sa táto časť školy veľmi páči a chodí tu často. Aj vďaka pohodlným stoličkám, ľahkým taškám, gaučom a žiackym klubovniam sa Jožko a jeho spolužiaci tešia do školy.

Peter Haľko, 7.B
Základná škola, Májové námestie 1, Prešov


Téma TASR