Na besede o včielkach sme ochutnali aj med

Ali Czap, 12. decembra 2012 10:07

Pani učiteľka Slovinská nám priniesla do školy úľ bez včiel. Boli v ňom iba rámy s plástmi. Do jedného úľa sa ich zmestí desať.

Foto: Pavol Ďurčo/TASR


Kráľovský Chlmec 12. december (TASR) - V novembri sme sa s mojimi spolužiakmi zúčastnili zaujímavej besedy. Bola o význame včiel pre prírodu a človeka. V učebni biológie nám o tom veľmi zaujímavo porozprávala pani učiteľka Slovinská. Bola tam aj pani učiteľka Juhászová a pani asistentka Gondová. Pani učiteľka Slovinská nám priniesla do školy úľ bez včiel. Boli v ňom iba rámy s plástmi. Do jedného úľa sa ich zmestí desať. Z úľa ich vyberá včelár kliešťami. Používa pri tom aj dymidlo. Včely odfúkne ďalej a plásty s medom odloží.

Stáčanie medu Foto: Pavol Ďurčo/TASR


Potom z nich vyberie med a vosk roztopí. Dozvedeli sme sa, že včely vytvárajú vosk, z ktorého sa robia sviečky. Med, ktorý sa používa ako sladidlo a propolis, z ktorého sa robia lieky. Včelári používajú na ochranu pred včelím uštipnutím rôzne ochranné prostriedky. Keď včela uštipne človeka, stratí žihadlo a zomrie.

Na záver sme mali ochutnávku medu. Bol výýýýýborný! Beseda sa mi strašne páčila, lebo ma zaujal postup pri získavaní medu.

Ali Czap, 6. A, 12 rokov ZŠ L. Kossutha 56, Kráľovský Chlmec

Téma TASR