Atletika mi nevzala nič, naopak, dala mi všetko, čo mám

Mgr. Ľubica Džoganíková, 3. januára 2018 13:28

Návšteva olympijského víťaza z Ria de Janeiro 2016 atléta MATEJA TÓTHA v ZŠ Šrobárova v Prešove.

Návšteva olympijského víťaza z Ria de Janeiro 2016 Foto: ZŠ Šrobárova Prešov


Prešov 3. januára (SkolskyServis.sk) - Základná škola Šrobárova 20, Prešov je v školskom roku 2017/2018
zapojená do projektu Športová akadémia Mateja Tótha.

Je štvrtok, 18. október, krátko po ôsmej hodine. V priestoroch telocvične žiaci vítajú výnimočného hosťa – atléta, chodca Mateja Tótha. Čas vymedzený na návštevu bol síce krátky, ale Matej toho stihol naozaj veľa.
Najprv sa symbolicky zapojil do hodiny telesnej výchovy a spolu s našimi druhákmi prešiel pripravenou prekážkovou dráhou.

Slávnostne odovzdal škole - víťazovi súťaže O2 – Dobrý beh v rámci okresu Prešov - výherný certifikát, čím u nás zároveň oficiálne otvoril činnosť Športovej akadémie Mateja Tótha. Škola získala grant spoločnosti Dr. Max – celoročné bezplatné členstvo v projekte pre 20 žiakov 1. a 2. ročníka.

Známy športovec rozdal žiakom podpisové karty a na palubovke našej telocvične zanechal vlastnoručný podpis.
V Sieni detí sa na chvíľu zastavil pri starších žiakoch. Porozprával o zameraní a cieľoch Akadémie ako jedinečného celoslovenského projektu pre deti predškolského a mladšieho školského veku. Akadémia ponúka kvalitnú voľnočasovú aktivitu formou športových krúžkov s prepracovanou metodikou a jedinečným tréningovým programom pod vedením vyškolených trénerov. Chce zlepšiť fyzickú kondíciu detí prostredníctvom všestrannej atletickej prípravy. Do športovej prípravy implementuje poznatky z fyzioterapie, detskej psychológie a vývojovej kineziológie.

Návšteva olympijského víťaza z Ria de Janeiro 2016 Foto: ZŠ Šrobárova Prešov


Žiakov veľmi zaujal aj životný príbeh Mateja – jeho športové začiatky, cez hokej, beh až k chôdzi, osobnosti, ktoré ho na športovej dráhe inšpirovali a ovplyvnili, vyštudovaná žurnalistika, ktorá mu v súčasnosti výrazne pomáha v náročnej komunikácii s médiami.

Matej vníma šport ako činnosť, ktorá pomáha prekonávať náročné životné situácie, predovšetkým učí zvládať stres, vedie k vytrvalosti, odhodlaniu, zodpovednosti a pracovitosti.

V rámci krátkej besedy sa žiaci zaujímali o tréningový proces vrcholového športovca, spôsob regenerácie, pýtali sa na jeho pocity pri štarte, v cieli,po víťazstve, chceli vedieť, ako trávi voľný čas. Venuje sa predovšetkým rodine, svojim dvom dcérkam, má rád knihy – kriminálky, s obľubou si pozrie dobrý film, zaujímajú ho novinky z automobilového priemyslu.

Mimochodom, počas svojej športovej kariéry prepotil približne 250 párov obuvi :-) !


Mgr. Ľubica Džoganíková

Téma TASR