Antónia Kozáková – rekordmanka so zápisom v Guinessovej knihe rekordov

Ferko Tancsák, 6. marca 2017 14:33

Zbieranie papierových obrúskov – servítok – je jej veľké hobby. Má ich už 86 740 ks.

Antónia Kozáková – rekordmanka so zápisom v Guinessovej knihe rekordov Foto: František TrancsákKráľovský Chlmec 6. marca (SkolskyServis.sk) - V Mestskom múzeu v Kráľovskom Chlmci sa dňa 28. 2. 2017 konala vernisáž ojedinelej výstavy. Boli sme sa na ňu pozrieť s pani učiteľkou Hricikovou. Mohli sme si pozrieť zbierku papierových obrúskov Antónie Kozákovej z Ruskej. Táto obec je v Michalovskom okrese. Je majiteľkou najväčšej zbierky papierových obrúskov na svete a ona nám povedala, že ju všetci poznajú pod menom Servítková Tonka.

Servítky začala zbierať približne v roku 1997 a teraz ich už vlastní 86 740 kusov. Už v roku 2006 bol jej rekord zapísaný do Guinessovej knihy rekordov. Chcela by sa do nej dostať aj na budúci rok s novým rekordom – 100 000 kusov servítok.

Obrúsky boli vystavené vo veľkých vitrínach a usporiadané do veľmi pekných útvarov. Bolo ich neskutočne veľa! Našli sme tam čierno – biele vzory, ale aj farebné obrázky. Boli na nich rôzne motívy – od portrétov až po kvietky, stavby, vianočné aj veľkonočné motívy. Najdlhšia má 117 centimetrov! Ukladá ich do veľkých kartónov podľa druhov. Treba sa o ne pravidelne starať, aby im neuškodilo vlhko. Kupuje ich na internete, alebo si ich vymieňa s ďalšími zberateľmi. Veľa obrúskov dostala aj do daru. Poteší sa vždy, keď od niekoho dostane nejaké nové.

Mne sa výstava veľmi páčila, lebo som ešte takú veľkú zbierku nevidel. Všetci želáme Tonke, aby sa jej podarilo splniť svoj sen.Redaktor junior TASR Ferenc Tancsák, 9. AFerko Tancsák (ZS Kráľovský Chlmec)

Mám 13 rokov. Rád chodím do školy. Mám rád šport - plávanie, korčuľovanie, bicyklovanie. Chodím na karate - získal som 2. miesto na okresnom kole.

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac