Aktivity motivujúce k čítaniu

Ľubomír Baloga, 21. apríla 2017 10:01

Ako motivovať detí k čítaniu kníh? Na túto otázku sa snažia učitelia v Základnej škole svätého Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch odpovedať tradičnými i menej bežnými aktivitami.

Aktivity motivujúce k čítaniu v Spišských Vlachoch Foto: Archív ZŠ sv. Jána Krstiteľa Spišské VlachySpišské Vlachy 21. apríla (SkolskyServis.sk) - Mestská knižnica v Spišských Vlachoch sa v pondelok 3. 4. 2017 stala miestom stretnutia žiakov 3. a 4. ročníka Základnej školy svätého Jána Krstiteľa so spisovateľkou Janou Bodnárovou. Beseda malých čitateľov zaujala, čo nám potvrdili vo svojich výpovediach. „Rozprávala nám o sebe – býva v Košiciach a píše pre deti i dospelých. Prvú knihu napísala, keď mala dvanásť rokov,“ prezradil nám tretiak Lukáš Novák. Beseda zaujala aj jeho spolužiaka Denisa Kicka: „Beseda sa mi páčila. Pýtali sme sa rôzne otázky a ona pekne odpovedala. Napísala už veľa pekných kníh.“ Podobne aj ich spolužiačke Monike Zahradníkovej sa na besede veľmi páčilo: „Najprv nám rozprávala o svojom detstve, potom sme jej dávali otázky. Dávala nám aj podpisy do denníčkov alebo na ruku.“

Aktivity motivujúce k čítaniu v Spišských Vlachoch Foto: Archív ZŠ sv. Jána Krstiteľa Spišské Vlachy


V rámci Roku čitateľskej gramotnosti a marca – Mesiaca knihy, však škola zorganizovala viacero podujatí s cieľom znovu prebudiť u žiakov lásku ku knihám a čítaniu. Motivujúcim faktorom by mohlo byť najmä otvorenie novej školskej knižnice, ktorá vznikla rekonštrukciou priestorov školy. Otvorenie novej školskej knižnice Základnej školy svätého Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch nám priblížila Mgr. Ľuboslava Mačáková, zodpovedná za jej chod: „Mesiac marec je už tradične spojený s knihou. Počas tohto mesiaca sa v knižniciach na celom Slovensku konajú podujatia pre deti a mládež zamerané na spoznávanie knižných služieb, oboznámenie žiakov so slovenskými aj zahraničnými autormi, čítanie príbehov. A prečo práve marec? V tomto mesiaci sa narodil aj zomrel Matej Hrebenda, ľudový spisovateľ, ktorý zbieral slovenské aj české knihy. Pri tejto príležitosti bola 2. marca 2017 pre žiakov a učiteľov našej školy otvorená školská knižnica v priestoroch bývalej jazykovej učebne. Aby žiaci chodili do knižnice radi, vytvorili sme im príjemné prostredie. Knižnica poskytuje priestor nielen na vypožičiavanie kníh, ale aj na vyučovanie v rámci hodín slovenského a anglického jazyka. Miestnosť je vybavená počítačom s projektorom. V knižnici okrem slovenskej beletrie nájdete aj náboženskú, odbornú či anglickú literatúru. Knižnicu budeme dopĺňať ďalšími knižničnými titulmi. Tí, ktorí ju ešte nestihli navštíviť, tak môžu urobiť každý štvrtok od 13:45 do 14:45. Tešíme sa na vás a veríme, že sa budete do knižnice radi vracať.“Ďalším impulzom pre žiakov 7. ročníka mala byť Noc v školskej knižnici. „Nie je zvykom, že sa v škole v noci svieti. Zo štvrtka 23.3. na piatok 24.3. bola škola večer rozsvietená. O 18:00 si kľučky v škole podali žiaci s pani upratovačkou, ktorá práve odchádzala. Všetci sa nahrnuli do knižnice, kde si rozložili karimatky a spacie vaky. No nešli spať. Každý si vybral knihu a čítal. Potom sa navečerali a čítali spoločne. Bola to kniha o povestiach. Spať šli okolo 22:00. Veľké poďakovanie za noc strávenú v knižnici patrí triednej pani učiteľke Mgr. Ivete Puchalovej,“ prezradila žiačka Nikola Balušinská (VII. A). Jej spolužiačka Ema Leščániová dodala: „Na túto noc som sa tešila, odkedy nám to naša triedna pani učiteľka oznámila. Bola tam zábava. Každý si odniesol domov nejaký zážitok a ponaučenie.“ Nasledujúci deň pokračovala Noc v školskej knižnici ďalšou aktivitou. „Žiaci všetkých tried od prvého po deviaty ročník postupne počas hodín čítania alebo literatúry navštívili školskú knižnicu. Spoločne si prečítali pekné úryvky z rôznych kníh. Zdá sa, že žiakom sa nová knižnica a knihy páčia. Toto čitateľské dopoludnie si nekládlo za cieľ lámať rekordy v prečítaných stranách ani v počte zapojených žiakov. Ak aspoň niekto zo žiakov dostal chuť prečítať si knihu aj doma, potom toto podujatie splnilo svoj účel.“ doplnila vyučujúca slovenského jazyka a literatúry Mgr. Lucia Balogová.

Ľubomír Baloga (ZŠ sv. Jána Krstiteľa Spišské Vlachy)

okrem učenia som zodpovedný za vydávanie školského časopisu SRDCE

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac