Zodpovednosť a osamostatnenie sa pre deti nie je problém

Žanet Heldes, 7. decembra 2018 11:04

Ako na to?

Bratislava 7. decembra (SkolskyServis.sk) - Deti sa učia zodpovednosti od rodičov už od malička. Menšími úlohami, ktoré si často ani neuvedomujú ich učia, čo treba spraviť, ako často to spraviť a kedy to treba mať hotové. Ak na tieto veci nie sú naučené, v dospelosti sa im to môže vyplatiť.

Ilustračné foto Foto:


V bežných rodinách sú deti vedené k tomu, že si musia upratať izbu, zaniesť špinavé veci do prádla, neskôr umyť riad a povysávať, vyniesť smeti, alebo dať oprať. Takýmto spôsobom sa učia už od útleho veku k poriadku, zodpovednosti a domácim prácam. Keď rastú, berú tieto veci ako samozrejmosť a robia to automaticky. Rýchlejšie sa dokážu osamostatniť a keď sa odsťahujú väčšinou nemajú problém s vlastným bývaním.

V niektorých rodinách je však absurdné, aby deti upratovali, umývali riad, alebo čokoľvek, čo doma treba urobiť. Buď to robia ich rodičia, teda väčšinou matka. To sú rodiny s výchovou, kedy otec zarába a matka robí domáce práce a deti sa celé dni len hrajú za počítačom. V opačnom prípade majú upratovačku a deti takto nemajú žiadny príklad. V dospievaní, keď si nájdu partnera, to býva väčšinou komplikované, pretože vznikajú časté hádky prečo ten jeden neupratuje, alebo prečo nemôže navariť, či oprať.

Ďalší príklad, ako naučiť dieťa zodpovednosti je domáce zviera. Okolo desiateho roku je vhodné, aby malo domáce zvieratko, pretože sa ho naučí kŕmiť, čo súvisí s načasovaním. Že zvieratko musí piť a dodržiavať pitný režim. Taktiež že mu treba vyčistiť klietku, alebo pozbierať po dvore výkaly, čo znamená čistotu. Rovnako aj treba domáceho miláčika naučiť povelom čo smie a čo nesmie, že ho treba brávať na prechádzky.

Veľmi veľké plus pre adolescentov je to, že idú na strednú a neskôr na vysokú školu do iného mesta, kde musia bývať na internáte. Bývanie s cudzími ľuďmi a zdieľanie jednej izby pomáha k zvykaniu si na iných rôznych ľudí, ktorí majú iné zvyky. Toto spoločné nažívanie a dohadovanie sa kto má kedy službu na upratovanie je taktiež veľká výhoda do života.

Téma TASR