Život ako bežectvo

Katarína Barkáčová, 12. novembra 2018 14:38

Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského besedovali s Etelou Farkašovou, víťazkou ceny Anasoft Litera.

Bratislava 12. novembra (SkolskyServis.sk) - V stredu 7. novembra sa na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave uskutočnila beseda s Etelou Farkašovou, víťazkou ceny Anasoft Litera 2018. Cena sa udeľuje každý rok za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo. Ďalšími laureátmi sú napríklad Pavel Vilikovský, Monika Kompaníková, alebo Stanislav Rakús.

Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského besedovali s Etelou Farkašovou, víťazkou ceny Anasoft Litera. Foto: Martin Nuhlíček


Cenu Anasoft litera dostala za najnovšiu autobiografickú knihu Scenár. Opisuje v nej každodenný život manželského páru, ktorý sa vyrovnáva so starnutím. Hlavnou hrdinkou príbehu je sedemdesiatročná umelecká prekladateľka Katarína. Veľmi dôležité sú pre ňu vzťahy s rodinou a priateľmi. Nemôže mať priezračnosť, o ktorú sa usiluje a úplnú kontrolu nad udalosťami vo svojom živote, vždy sa stane niečo, čo ju prekvapí. Ona a jej manžel majú tiež blízko k hudbe. Vytvárajú si scenár poslednej rozlúčky, ktorej súčasťou sú aj ich obľúbené piesne.

Autorka sa v diele snaží priblížiť problémy starnutia, feminizmus a fenomén pomalosti, o ktorý sa v poslednom desaťročí zaujíma. Píše o súčasnej rýchlej dobe, neustálom tlaku termínov, kvôli čomu opisuje život ako bežectvo. Zatracuje egoizmus, hudbu považuje za prostriedok komunikácie a kritizuje povrchné hodnoty, ktoré ľudia majú. Dôraz dáva na pomalosť, obhliadanie sa za spomienkami a písanie jej niekedy pomáha pri oživovaní pamäte. Podľa jej slov sa príbeh môže niekomu zdať ako depresívny a smutný, ale hrdinka zažíva radosť. Hovorí, že život nie je jedna veličina, ale žijeme ho na rôznych úrovniach. Knihu dopĺňajú ilustrácie Květy Fulierovej.

Etela Farkašová bola do roku 2010 vedúcou Katedry filozofie UK. Okrem odborných štúdií publikuje aj rôzne literárne diela. Patria medzi ne prozaické texty Hodina zapadajúceho slnka, Stalo sa, Na rube plátna, básnické zbierky Načúvam ránu, Cesty, Medzi záhradou a básňou, eseje Etudy o bolesti, Uvidieť hudbu a iné. Jej knihy vyšli v mnohých jazykoch, napríklad v angličtine, nemčine, slovinčine, arabčine a ďalších.

Katarína Barkáčová

Téma TASR