Závan jari v rozkvitnutom nákupnom centre

Gabriela Holková, 17. apríla 2017 8:00

Vôňa, zurkot potôčika. Zeleň, rozkvitnuté kvety, dobroty a miesto na oddych. Pokojnú atmosféru do nákupného centra Bory mall vniesol 2. ročník Festivalu Záhrad, ktorého garantom bol časopis Záhradkár.

2. ročník Festivalu Záhrad Foto: Gabriela Holková


Bratislava 17. apríla (SkolskyServis.sk) -

Na krídlach motýlích...
„Jééj! Mama, pozri sa aký farebný je tento!" ozýval sa detský hlas od vitrín. Motýlia zbierka Martina Jagelku, ktorá je najväčšou súkromnou na Slovensku, zaujala návštevníkov všetkých vekových kategórií. Niet divu. Veď sa v nej nachádza viac ako dvestotisíc exemplárov rôznych druhov z mnohých kútov sveta.
Nie je orchidea ako orchidea
Vedeli ste, že na Slovensku voľne rastie až 80 druhov a poddruhov týchto rastlín? Botanická záhrada SPU v Nitre oslavuje tento rok svoje 35. výročie a na Festival Záhrad priniesla malú ochutnávku kvetov. Okrem toho ponúkla aj odborné poradenstvo. Dozvedieť ste sa mohli napríklad aj to, prečo sú orchidey v kvetinárstvach stále krásne rozkvitnuté a tie doma odkvitnú niekedy hneď za pár týždňov. Dôvodom je teplota, ktorú im doma umelo neupravujeme.
Ako na svoju záhradu
Poučné prednášky či rady záhradných architektov a floristov boli návštevníkom k dispozícii počas celého týždňa od 8. do 15. apríla. Ako na ploty alebo sadenie, ponuka motorových píl i zavlažovacích systémov. Dokonca možnosť zakúpiť si semienka aj rastliny. A hlavne inšpirácie, aby každá záhrada bola originálnou a spĺňala predstavy jej majiteľa. Všetko ste našli pod jednou strechou.
Starostlivosť ako o dieťa
Záhrada si vyžaduje čas, záujem a trpezlivosť. Rovnako ako pri výchove, je dôležité snažiť sa nič nezanedbať. Vašou pravou rukou sa môžu stať malí pomocníci. Včely samotárky síce nevyrábajú med, ale kvety usilovne opeľujú a starajú sa o dobrú úrodu. Bonusom je, že nie sú agresívne. Nezaháľajú ani lienky, ktoré vedia poriadne zatočiť s voškami. Do svojej záhrady ich prilákate „hotelmi pre hmyz". Tie by mali byť plné trubičiek s otvormi rôznych priemerov. Presne tak im vytvoríte vhodné prostredie, kde môžu naklásť vajíčka a hmyzí domček sa pre nich stane dôležitým náhradným biotopom.
Marcus Tullius Cicero: Najväčším dobrom je žiť podľa prírody
Týždeň Festivalu Záhrad nebol len príležitosťou získať nové poznatky, ktoré nám pomôžu v starostlivosti o naše záhrady. Rovnako nebol len priestorom na oddych pod stromami či šantenie na trávniku. Každému návštevníkovi sa naskytla možnosť uvedomiť si hodnotu prírody v našich životoch. Postaral sa o to aj Landscape výstižným citátom o vode. „Voda je pre mnohých z nás obyčajná kvapalina, pritom taká nepostrádateľná pre život."


Gabriela Holková (Univerzita Komenského v Bratislava, odbor žurnalistika)

Som študentkou žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave. Momentálne sa najviac venujem škole, ale nájdem si čas aj na filmy, posilňovanie, svet krásy a rôzne akcie z oblasti kultúry.

Najčítanejšie Vysoké školy

Téma TASR