Vyspovedali sme Zuzku Čechvalovú - autorku úspešného life-style blogu

Diana Škerdová, 26. apríla 2018 9:04

Autorka úspešného blogu Suzzie-world v kategórii krása a životný štýl Zuzana Čechvalová prezradila v rozhovore o jej začiatkoch ale aj plánoch do budúcna. Dala nám aj tipy pre začínajúce blogerky.

Bratislava 26. apríla (SkolskyServis.sk) - Ahoj Zuzka! Tvoj blog bude tento rok oslavovať 6. narodeniny, za čím je určite veľký kus práce, predstavíš nám v krátkosti seba a svoju tvorbu?

Ahojte! Volám sa Zuzana, všetci ma však poznajú pod menom Suzzie, keďže môj blog má názov Suzzie - World .Som jedno obyčajné dievča z malého mesta, ktorej sa zapáčili články od blogeriek, kde písali o svojich obľúbených kozmetických produktoch. V podstate to bolo ešte cez leto, keď som mala prázdniny a veľa voľného času. Blogerky ma natoľko inšpirovali, že som sa rozhodla tiež si založiť blog. Keď som sa pred pár dňami pozerala, ako dlho už tvorím, uvedomila som si, že je to už fakt šiesty rok čo píšem svoj blog. Na začiatku by som vôbec nepovedala, že sa dokážem niečomu venovať tak dlho a dnes som rada, že som to nevzdala. Označila by som sa ako „lifestyle blogger“, na začiatku som sa venovala najviac oblasti beauty, dnes píšem o mojom živote zo všetkých oblastí. Či už je to food, sem tam nejaký outfit alebo aj moje názory na problémy, s ktorými sa môže každá z nás stretnúť.

Foto: Facebook Suzzie-world


Keď sa pozrieme na tvoje články z pred pár rokov a na tvoju prácu dnes, vidíme veľký pokrok ! Lepší obsah i dizajn, zaujímavé spolupráce a intenzívny kontakt so sledovateľmi na sociálnych médiách. Aké boli tvoje začiatky ?

Hovoria to všetci ale je to nekonečná pravda - začiatky sú ťažké. Na začiatku som nevedela doslova nič o blogovaní ale začať som nejako musela. Založila som si blog, začala písať o kozmetických produktoch, ktoré som skúšala a dosť aj fotila. Išlo to celkom ľahko a rýchlo. Ale keď sa teraz pozriem na moje začiatky a najmä na moje články neviem či sa mám skôr smiať alebo plakať. :) Nebolo to nič extra a doteraz nechápem, ako sa mi podarilo urobiť také množstvo gramatických chýb v jednom článku a kde som sa pozerala, keď som niečo fotila...keď to porovnám s článkami dnes, progress je skutočne viditeľný. Lepším sa každým článkom, snažím sa nezaspať a stále posúvať kvalitu vyššie. Niekedy keď som naozaj veľmi spokojná s mojou prácou, hovorím si, že tak toto je top, to už nič lepšie neurobím. Ale na druhý deň sa presvedčím o opaku a dokážem vymyslieť ešte niečo lepšie. Ku kvalitnému blogu patrí aj pekný dizajn, ktorý by mal blogerku prezentovať. Svoj som si zvolila v minimalistickom štýle aby vynikli moje fotky a text. Noviniek v tejto oblasti však stále pribúda a už dlho rozmýšľam, ako by som môj blog ešte vylepšila.

Máš za sebou naozaj veľký kus práce! Kedy si začala zaznamenávať prvé úspechy?

Už od začiatku! Pre mňa bol úspech aj to, že niekto vôbec číta môj blog či napíše komentár. Na začiatku by som vedela moje čitateľky rátať v desiatkách, dnes sú to tisícky žien. A som nesmierme vďačná, pretože môžem napísať aj sto článkov, ale keď ich nikto nečíta, keď nikomu nepomôžu, keď nikoho neinšpirujú tak sú úplne zbytočné. A toto je pre mňa podstata môjho blogovania. Blogujem pre ženy, ktoré chcem inšpirovať, pomôcť im pri výbere správneho rúžu na pery, rozveseliť ich i motivovať.
K tomu samozrejme pribudlo množstvo nových možností, spoluprác i stretnutí za ktoré som tiež vďačná a nikdy by som si nepomyslela, že blog ma môže niekedy aj živiť. Úspech je pre mňa každá návšteva môjho blogu, príjemná komunikácia s čitateľkami a spolupráce s obľúbenými značkami.

Čo by si poradila začínajúcim blogerkám ak sa chcejú dostať tam, kde si dnes ty?

Túto otázku počúvam dosť často a pri tom neexistuje zaručený návod. Je však niekoľko vecí, ktoré by mohli blogerky inšpirovať. Na začiatku by sa určite mala rozhodnúť o čom chce písať, fotiť, natáčať videá. Pre koho, ako často, koľko času tomu chce venovať. Zamyslieť sa nad tým, či by sa tým chcela niekedy v budúcnosti aj živiť alebo by sa chcela tomu venovať iba príležitostne. Na základe týchto otázok si vie každý stanoviť čo očakáva a potom na tom len treba pracovať. Dnes je už veľké množstvo blogeriek z krorých si môžeme brať inšpiráciu. Taktiež aj veľmi veľa možností i návodov, ktoré sa zídu v technickej oblasti. Blog je skvelá príležitosť i skúsenosť vďaka ktorej sa veľa naučíš a aj zažiješ. Možno je už moje meno trochu zvučnejšie avšak vôbec sa nepovažujem za „slávnu blogerku“. Ešte mám toho veľmi veľa pred sebou a blogovanie ma po toľkých rokoch stále baví a neviem si už bez neho predstaviť svoje dni.

Kde čerpáš inšpiráciu pre tvoje príspevky a čo ti pomáha, keď máš tvorivú krízu?

Priznám sa, ja som ešte asi tvorivú krízu nezažila. Stále mám v hlave veľa nápadov a myšlienok ktoré by som chcela uskutočniť. Je úžasné, že dnes môžeme inšpiráciu a motiváciu čerpať z každého smeru. Keby som chcela niekomu poradiť, kde hľadať nové nápady, určite by som sa kukla na internet, instagram alebo pinterest, kde musíte nájsť inšpiráciu či chcete alebo nie. :)

Na akú doterajšiu spoluprácu si najviac pyšná ?

Čo sa týka spoluprác mám rada presne tie, kde nie som nijakým spôsobom obmedzovaná a môžem si ich kreatívne spracovať. Najlepšie sú spolupráce so značkami, ktoré mám rada a vážia si môj čas a nemajú problém ani s honorárom na ktorom sa dohodneme. Celkovo si neviem vybrať iba jednu spoluprácu ale naposledy ma veľmi bavila kampaň na Instagrame so značkou Yves Rocher, kde sme sa celý týždeň spolu s mojimi čitateľkami „detoxikovali“ a zažili kopec zábavy a urobili aj niečo pre svoje zdravie.

Akého najzaujímavejšieho workshopu ,meetingu , predstavenia noviniek či kurzu si sa doteraz zúčastnila a čím si ťa získal práve tento?

Eventy, na ktoré chodím sú jedna z najzaujímavejších vecí na blogovaní. Veľmi ma baví spoznávať nové miesta, ľudí či produkty, ktoré môžem vyskúšať. Aj keď mi chodia desiatky pozvánok na rôzne príležitosti, nie všetkých sa môžem zúčastniť - aj keby som chcela. Popri blogovaní pracujem full time a k tomu ešte nebývam priamo v Bratislave. Keď mám však čas, určite rada prídem. Zaujímavé bolo napríklad predstavenie noviniek značky Avon, ktoré sa konalo v Bratislave v UFO a bol z neho krásny výhľad. Veľmi rada mám aj tvorenie niečoho kreatívneho, napríklad vyrábame čelenky zo živých kvetov. Veľa eventov som zažila už aj v zahraničí, najmä v Prahe či v Budapešti.

Aká je komunita blogerov na Slovensku? Funguje tu vzájomná podpora a spolupráca či naopak cítiš rivalitu. Je konkurencia vysoká?

Na túto otázku neviem presne odpovedať, pretože sa tu podľa mňa nachádza aj podpora aj rivalita a samozrejme aj konkurencia, ako všade. Myslím si však, že u nás prevláda skôr podpora. Keďže nás je niekoľko stoviek, väčšina sa medzi sebou poznáme a aj podporujeme navzájom. Konkurencia je tu obrovská, pretože veľa blogeriek a blogerov na Slovensku maju skutočne kvalitnú tvorbu , ich blogy či sociálne siete sú naozaj na vysokej úrovni.:)

V roku 2015 si sa na ocenení Bloger roka dostala do top 10 v kategórii krása . To je veľký úspech...

Áno, je to skvelý pocit dostať sa do súťaže a ešte sa umiestniť na krásnom mieste medzi veľkou konkurenciou, aj keď toto ocenenie pre mňa veľa znamená, nie je pre mňa tak dôležité ako iné veci v rámci blogovania. Veľmi si ho vážim ako aj všetky hlasy, ktorými ma ľudia podporovali. Môj najväčší úspech sú však moje čitateľky, s ktorými som každý deň v kontakte a môžem ich inšpirovať. :)

Aké sú tvoje plány do budúcna a kam sa bude uberať tvoja tvorba?

Plánov do budúcna mám veľké množstvo ale bohužiaľ času menej, takže neviem či sa mi podaria všetky naplniť ale verím v to, že áno. Chcela by som ponúkať kvalitnejší obsah, krajšie fotky, lepší text, zaujímavé inšpirácie. Chcem ukazovať viac z môjho života a aj viac líčení, pretože make-up ma baví čoraz viac. Rada by som pridávala aj moje každodenné outfity či recepty. V neposlednom rade by som chcela natáčať videá, aby som bola k mojim čitateľkám ešte o kúsok bližšie. Je toho naozaj veľa čo nové by som chcela priniesť i toho, čo všetko sa dá zlepšiť. A verím, že v myšlienke, s ktorou som blogovať začínala sa bude moja tvorba uberať i naďalej.

Zuzke ďakujem za rozhovor a prajem ešte veľa úspechov v kariére blogerky!
Zuzkin blog : http://suzzie-world.blogspot.sk/
Diana Škerdová

Diana Škerdová (Ekonomická univerzita)

Volám sa Diana, mám 20 rokov a zo všetkého najradšej mám cestovanie, písanie a dobrých ľudí. Som začínajúca blogerka- http://diafreespirit.blogspot.sk/ -a rada sa o moje články podelím aj tu s vami na školskom servise.

Téma TASR