Slovenské dokumentárne filmy, ktoré by ste si mali pozrieť

Diana Bačová, 6. decembra 2017 11:15

Viac o filmoch Miroslava Rema a Terezy Nvotovej, ktoré by mladý človek mal vidieť.

COOLTURE - Dokumentárny film, 68 minút, premiéra: 10/2016 - Úsmevný, ironický, ale zároveň i vážny film o zmysle a stave slovenskej kultúry. Kultúra sa stala jednou z ďalších zložiek obchodu. Foto: Youtube


Bratislava 6. decembra (SkolskyServis.sk) - Šíria sa všelijaké fámy a mnoho ľudí si myslí, že slovenské filmy nie sú až také kvalitné, ako napríklad filmy americkej alebo inej zahraničnej, najmä komerčnej produkcie. Dovolím si povedať, že sa mýlia. Práve slovenské dokumenty sú veľmi kvalitne a dobre spracované. Odzrkadľujú najmä nás a náš život na Slovensku. Riešia či už otázky kultúry, života, prírody alebo kontroverzných a politických káuz.
Ja by som chcela spomenúť a priblížiť tvorbu dvoch súčasných režisérov, ktorými sú Tereza Nvotová a Miroslav Remo, ktorí patria medzi mojich obľúbených tvorcov. Tak teda postupne.

Miroslav Remo, aktuálne 34-ročný rodák z Ilavy, vyštudoval VŠMU v Bratislave a už svojim prvým filmom Jano (2004), ukázal ako dokáže vypichnúť hlavú myšlienku filmu a jeho charakteristický pohľad na veci.

Jeho najkontroverznejším filmom je Cooltúra (2016), ktorá ma prinútila začať pátrať aj po inej tvorbe Mira Rema a aj o ňom samom sa viac dozvedieť. Cooltúra je veľmi pikantným, ale žiaľ pravdivým snímkom tejto doby. Keď ju zverejnil a na druhý deň som ju niekomu odporúčila, bleskovo bola odstráňovaná zo všetkých možných zdrojov. K tomuto dokumentu viac netreba hovoriť ale treba ho vidieť. Spraviť si naň svoj subjektívny názor a hlavne na myšlienky a názory, ktoré ale na druhú stranu nie sú priamo ponúkane a zamyslieť sa nad vývojom „cooltúry“ na Slovensku.

Ďalším kontroverzným filmom je životopisný dokument o z väčšiny súkromnom živote Richarda Müllera. Zas si nemyslím, že je namieste vyriecť nejaký záver, zas odporúčam si naozaj názor vytvoriť sám. A aj toto sú filmy a dôvody, prečo sa mi tvorba tohto režiséra veľmi páči.

Tereza Nvotová, dcéra úspešnej herečky Anny Šiškovej a herca a režiséra Juraja Nvotu. 29-ročná, tatiež herečka aj režisérka, absolventka FAMU v Prahe. Aj keď momentálne žije v Českej republike, politické dianie a život na Slovensku je pre ňu stále dôležitý a preto aj jej najnovšie filmy, ktorými sú Špina (2017) a Mečiar (2017) odzrkadľujú práve život a dianie na Slovensku.

Film Špina nie je priamo dokumentárnym filmom, ale je výbornou ukážkou mladého dievčaťa s autentickým jazykom a témami tejto doby, ktorú znásilni jej učiteľ. Lena (Dominika Morávková-Zeleníková), sa však dostane do psychiatrickej liečebne. Ako sa to ďalej vyvíja ale netreba prezradiť ale znova však treba odporúčiť, najmä mladým dievčatám ale samozrejme aj ostatným vekovým skupinám a opačnému pohlaviu.

Najnovší film Mečiar je o kľúčovej postave osamostatnenia sa Slovenskej republiky, tvorbe vlády, privatizácií a iných významných udalostiach konca 20.storočia. Citujem autorku:“ Spraviť film o Mečiarovi bola moja povinnosť.“ a takto by som súhlasila aj ja s tým, že je „povinnosťou“ každého a znovu apelujem, každého mladého človeka, pozrieť si tento film a vytvoriť si vlastný názor. Aj keď mladšia generácia, už nemá až taký záujem o terajšiu politiku a nieto ešte o to čo sa dialo keď sa ešte ani nenarodili. Myslím si, že po pozretí tohto filmu sa vám otvorí mnoho otázok a bude vás bádať poznať o tom viac.

Diana Bačová (Univerzita Komenského)

študentka žurnalistiky 20r.

Téma TASR