Na Slovensko mieria filmári z Hollywoodu!

TASR, 16. marca 2018 8:36

Už o mesiac prinesie siedmy ročník Visegrad Film Forum okrem iných aj strihača, kameramana a architekta veľkofilmov strieborného plátna.

Bratislava (SkolskyServis.sk)) - V čase od 17. do 21. apríla sa Filmová a televízna fakulta VŠMU v Bratislave stane dejiskom medzinárodného podujatia, ktoré počas piatich dní návštevníkom odhalí tajomstvá kinematografie, podporí kooperáciu mladých filmárov a ponúkne neformálnu zábavu.

Foto: visegradfilmforum


Spoločné vízie s Christopherom Nolanom

Architekt, art director a supervízor výpravy a lokácií Eggert Ketilsson zažil prelom v kariére, keď sa hollywoodske štúdiá začali obzerať po strhujúcej prírode Islandu, z ktorého filmár pochádza.
Eggert Ketilsson Foto: visegradfilmforum

Po spolupráci na islandskej časti filmu Lara Croft Tomb Raider (2001) a o pár rokov na prvej časti legendárnej komiksovej trilógie Batman začína (2005) si našiel cestu k režisérovi Christopherovi Nolanovi, s ktorým spolupracoval aj na sekvenciách epickej odysei Interstellar (2014) a najčerstvejšie na oscarovej vojnovej snímke Dunkirk (2017). Ketilsson má na konte aj supervíziu špeciálnych efektov na filmoch Prometheus (2011) Ridleyho Scotta, Thor: Temný svet (2012) a Transformers: Posledný rytier (2017). Podieľal sa aj na islandskej časti natáčania Star Wars: Sila sa prebúdza (2015) režírovanej J.J. Abrahmsom a Rouge One: A Star Wars Story (2016).

Zo scenára čaruje pohyblivé obrázky

Slawomír Idziak je rodák z Poľska a kameraman mnohých veľkofilmov americkej, ale aj európskej produkcie. Kameramanská práca na akčnom filme Čierny jastrab zostrelený (2001) od Ridleyho Scotta mu vyniesla nomináciu na Oscara a britskú cenu BAFTA. Skúsenosti s hollywoodskymi štúdiami má okrem toho vďaka filmom Gattaca (1997), Skúška života (2000) a Kráľ Artuš (2004). V roku 2007 bol Idziak hlavným kameramanom jedného z príbehov o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi v časti Harry Potter a Fénixov rád. Predovšetkým je však známy spoluprácou s legendárnymi poľskými režisérmi Krzystofom Zanussim a Krzystofom Kieślowskim. Najznámejší z filmov Kieszlowského trilógie inšpirovanej Veľkou francúzskou revolúciou – Tri farby: Modrá (1993), bude počas podujatia premietnutý za osobnej účasti Slawomira Idziaka.

Ilustračné foto Foto: visegradfilmforum


Fantastická ilúzia filmu

Napínavé filmové rozprávanie vytvára britský filmár Mick Ausdley priamo vo svojej strižni. Podujatie ponúkne návštevníkom špeciálne premietanie filmu 12 opíc (1995) od režiséra Terryho Gilliama aj s osobným uvedením od samotného strihača. Ilúziu filmového času predviedol Audsley aj na hollywoodskych snímkach Interview s upírom (1994) a Harry Potter a ohnivá čaša (2005). Bohatú spoluprácu s režisérom Stephenom Frearsom zúročil nomináciou na cenu BAFTA za film Nebezpečné známosti (1988), o pár rokov neskôr cenu BAFTA aj získal vďaka filmu The Snapper (1993). Audsley má v portfóliu aj veľkofilm Princ z Perzie: Piesky času (2010) a naposledy sa predviedol adaptáciu kultovej klasiky od Agathy Christie Vražda v Orient exprese (2017).Visegrad Film Forum 2018

Dátum: 17.-21. apríl 2018

Miesto: Bratislava, Slovensko

Miesto konania: Filmová a televízna fakulta VŠMU

web: http://www.visegradfilmforum.com

facebook: https://www.facebook.com/VisegradFilmForum

instagram: https://www.instagram.com/vffbratislava/

youtube: https://www.youtube.com/watch?v=7mpj2r4K88c


SkolskyServis.sk informoval Marek Suchitra

Téma TASR