Vianoce a to, čo o nich neviete

Tatiana Balážová, 6. decembra 2017 9:18

Vianoce sú už ozaj za rohom, a okrem ligotavých svetielok či darčekov v sebe toho nesú oveľa viac.

Ilustračné foto Foto: TASRBratislava 6. decembra (SkolskyServis.sk) - S prvým snehom a prevrátením listov v kalendári na posledný mesiac v roku sa nám v hlave rozsvieti svetielko s názvom Vianoce. Tieto sviatky sú obľúbené po celom svete, hoci v každej krajine ich oslavujú trochu inak. Hoci tradície sa líšia, prívlastky ako pokojné alebo šťastné a veselé sú všade rovnaké.

Keďže sa Vianoce oslavujú už veľmi dlhú dobu, kolujú o nich rôzne legendy a zaujímavosti. Niektoré z nich sú dávno známe, iné sú nezvyčajné a zaujímavé.

Pri pohľade na výklady obchodov a výzdobu v uliciach miest je každému hneď jasné, že tradičné farby spájajúce sa s Vianocami sú červená, zelená a zlatá. Okrem toho, že v nás okamžite vyvolávajú slávnostnú atmosféru, spájajú sa aj s typickými znakmi vianočných sviatkov ako takých. Červená farba na bobuliach cezmínu predstavuje Kristovu krv a červené jabĺčka zase na známy biblický príbeh o Adamovia Eve. Zelenú farbu najčastejšie vidíme na stromčekoch, či imele a tá zase symbolizuje život a znovuzrodenie. Zlatá, ligotavá farba je hádam najelegantnejšou farbou Vianoc. Tá predstavuje hviezdy, či svetlo.

K Vianociam neodmysliteľne patria aj vianočné stromčeky. Ľudia ich stavajú nielen vo svojich domoch, ale aj na námestiach. Prvým ozdobeným stromčekom, hoci rozhodne nie v takej pompéznosti ako ich poznáme dnes, bol v roku 1510 ten, postavený v hlavnom meste Lotyšska, v Rige. Najvyšším vianočným stromčekom sa zase mohla pochváliť Srí Lanka. Jej hlavné mesto zdobil počas minuloročných vianočných sviatkov stromček vysoký vyše 71 metrov.

Bez vianočných pesničiek v rádiách by hádam ani nebola tá správna atmosféra. Jednou z najhranejších je jednoznačne Last Christmas od skupiny Wham, či All I want for Christmas od americkej speváčky Mariah Carey. Najstaršou vianočnou pesničkou, ktorú si spievajú ľudia po celom svete vo vyše tristo jazykoch a nárečiach až do dnes, je Tichá noc. Prvýkrát zaznela na Štedrý večer v roku 1818 v Kostole sv. Mikuláča v Oberndorfe. Autorom textu piesne je Joseph Mohr a melódiu skomponoval učiteľ a organista Franz Xaver Gruber.

Nech sú vaše Vianoce pokojné, bez stresu a hádok, s milovanými, naplnené len a len láskou, pohodou a hádam aj ligotavým snehom. Lebo s ním majú Vianoce tú pravú atmosféru.

Tatiana Balážová (Univerzita Komenského)

Momentálne študujem na Univerzite Komenského v Bratislave odbor žurnalistika. V budúcnosti by som sa chcela venovať práve novinárstvu a pracovať v printových médiách.

Téma TASR