Veľvyslanec Číny prednášal na Univerzite Mateja Bela

Školský servis, 16. marca 2016 13:57

V utorok 15. marca navštívil Fakultu politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR Lin Lin.

Banská Bystrica 16. marca (SkolskyServis.sk) - Prednáška na tému ,,slovensko – čínske vzťahy“ bola organizovaná spolkom Centrum národov Slovensko.

Čínsky veľvyslanec Lin Lin na UMB v Banskej Bystrici Foto: UMB v Banskej Bystrici


V úvode prednášky Lin Lin poukázal na ekonomickú stabilitu Číny. Čo sa týka rozvoja ekonomiky, uviedol, že od 70. rokov 20. storočia do roku 2010 Čína zaznamenala obrovský ekonomický nárast, čo ju stavia do pozície druhej najväčšej ekonomiky na svete. Tento progres je pripisovaný práve smerom ako infraštruktúra, kultúra a hlavne ekonomika. Tvrdí, že ekonomika dosiahla tzv. ,,new normal“ (nový štandard), ktorého ukazovatele udávajú štatistiky o hrubom domácom produkte Číny, ktorý sa vyšplhal až na 10 triliónov amerických dolárov. Čína však v tomto trende zotrváva, aj napriek rôznej kritike a stanovuje si nové a vyššie ciele. Čínsky veľvyslanec priblížil študentom, že rozvoj čínskej ekonomiky a Číny ako takej, tiež spočíva v rozvoji železníc, rýchlostných vlakov a v každoročnom vytváraní takmer 10 miliónov pracovných miest pre viac ako sedem miliónov absolventov.

Čínsky veľvyslanec Lin Lin na UMB v Banskej Bystrici Foto: UMB Banská Bystrica


V poslednej časti prednášky sa čínsky veľvyslanec vyjadril k zahranično-politickým vzťahom Číny s krajinami Európy a strednej Ázie. Poukázal na tvz. hodvábnu cestu, ktorá vedie z Číny do Európy, cez strednú Áziu. Táto cesta prináša ekonomický prospech pre obe strany, dôkazom čoho je ekonomický obrat medzi Čínou a európskymi krajinami približne 60.2 miliardy eur, za rok 2014. Slovenská republika má približne 6 miliardový podiel na tomto celkovom obrate. Čínsky veľvyslanec poznamenal, že práve tieto výsledky môžeme pripísať rôznym typom konferencii, vyjednávaní a rokovaní medzi štátmi. Prednášku študenti aj hostia hodnotili úspešne.

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac