Veľkonočná tradícia v rytme džezu

Gabriela Holková, 16. apríla 2017 16:20

Príbeh pašií hovorí o tom ako Bohu na nás záleží. Posiela svojho Syna Ježiša, aby podstúpil potupnú smrť a zaplatil za hriechy nás všetkých. Túto tradovanú myšlienku sme mohli vidieť v novom svetle.

Študenti Katedry hudby Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a hostia naštudovali originálne scénické koncertno - tanečné predstavenie džezové pašie Foto: Gabriela HolkováNitra 16. apríla (SkolskyServis.sk) - Nitrianske džezové pašie vdýchli do obdobia pôstu a ticha paradoxne dynamiku, energiu, život.

Toto originálne scénické koncertno - tanečné predstavenie sa na Slovensku objavilo prvýkrát. Pred mesiacom malo premiéru v Nemecku a vrámci nášho kontinentu sa zatiaľ ďalej nedostalo. Autormi sú štyria Američania (David Abrahams, Andy Tecson, Bobby Lewis a Bobby Schiff), ktorí myšlienku džezového stvárnenia pašií odštartovali v Chicagu v roku 2010. Pod vedením režiséra Pavla Smolíka, choreografky Eleny Záhorákovej a dirigenta Mareka Štrbáka sa vďaka povoleniu Andyho Tecsona tejto príležitosti chytili študenti Katedry hudby Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a jej hostia.

Vďaka energii, ktorá už na začiatku každého diváka prevalcuje, vás zväčša mladí umelci vtiahnu do deja a dokonale si získajú vašu pozornosť. Osud Ježiša Krista všetci poznáme, no v prípade džezových pašií je forma iná. Nová. Sme zvyknutí na čítané, poprípade spievané pašie. Zastavenia na krížovej ceste vnútorne prežívame skôr cez nejaké zamyslenia. Obdobie pôstu a obradov počas Veľkej noci je až do zmŕtvychvstania Ježiša ladené do smutnej, pokojnej až hĺbavej atmosféry. Džezové pašie dokázali, že človek si podstatu týchto sviatkov môže plne uvedomiť aj cez dynamické stvárnenie celého príbehu. A o to viac sa dokáže vcítiť do potupnej smrti, ktorou sa Kristus obetoval. Predstavenie graduje, útočí na emócie, vypúšťa „omáčky" a postaví vás priamo tvárou v tvár veľkonočnej obete.

Sledujete celý príbeh. Od pokúšania Ježiša diablom na púšti, cez poslednú večeru, Judášovu zradu a krížovú cestu až po samotné ukrižovanie a následné zmŕtvychvstanie. Do deja veľakrát zasahuje Satan, vďaka čomu predstavenie získalo silnejší dopad na emócie publika. To ako Diabol súperí s Ježišom, trýzni Judášovo vnútro, získava na sile počas celého Kristovho utrpenia a sám mu nasadí tŕňovú korunu, zanechá v človeku mrazivý pocit. Zdá sa, že smrťou Božieho Syna zlo víťazí. Ale, ako všetci vieme, karta sa obráti. Zlo, Satan padol. Víťazstvom Ježiša, Dobra dáva Boh ľuďom vieru a ukazuje svoje milosrdenstvo, čo je duchovnou podstatou Veľkej noci. A džezové pašie vám túto emóciu, myšlienku sprostredkujú úžasne. Svoje publikum ponoria do skutočnej a nefalšovanej atmosféry Veľkonočných sviatkov.

Spolu boli zahraté štyri predstavenie. Na treťom, 11. apríla, boli prítomní samotní autori z Chicaga. A na poslednom boli Andy Tecson a Ken Jandes dokonca súčasťou predstavenia. Vďaka kladnej odozve a neutíchajúcemu potlesku obecenstva sa možno Katedra hudby UKF a autori dohodnú na ďalších reprízach. Dostali by sa tak k väčšiemu počtu divákov, čo by Slováci určite ocenili. Veď predsa, ako povedal sám režisér Pavol Smolík: „Pašie sú témou našej kultúry."


Gabriela Holková (Univerzita Komenského v Bratislava, odbor žurnalistika)

Som študentkou žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave. Momentálne sa najviac venujem škole, ale nájdem si čas aj na filmy, posilňovanie, svet krásy a rôzne akcie z oblasti kultúry.

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac