Vedci Prešovskej univerzity zaznamenali nový druh muchy

Školský servis, 18. marca 2018 9:03

Mucha poškodzuje zdravé ovocie.

Prešov 18. marca (SkolskyServis.sk) - Na školskom pozemku Prešovskej univerzity v Prešove (PU) , ktorý slúži na vedecké účely, zaznamenali vedci z Katedry ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied (FHPV) síce zaujímavý, avšak potenciálne nebezpečný druh inváznej muchy s názvom Drosophila suzukii. Ide o významného škodcu, ktorý napáda ešte nedozreté zdravé ovocie.

Nový druh muchy Foto: PU Prešov

href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fskolskyservis&width&height=21&colorscheme=light&layout=button_count&action=like&show_faces=false&send=false" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; height:21px;" allowTransparency="true">

Výnimočný druh škodcu z Ázie

Slovenský názov dvojkrídlovec Drosophila suzukii ešte nemá, ale zástupcovia tejto čeľade sú u nás známi ako “octové mušky” alebo “ovocné mušky”. „ Tento druh je oproti našim bežným druhom výnimočný. V prvom rade to je nepôvodný druh pochádzajúci z Ázie, ktorý sa nekontrolovateľne šíri po celom svete. Druhové meno evokuje motorky a automobily japonskej značky, s ktorými má táto mucha spoločnú okrem mena aj krajinu pôvodu,“ priblížil Jozef Oboňa z Katedry ekológie FHPV PU. Ako doplnil, ide o významného škodcu mnohých druhov ovocia.

Nový druh muchy Foto: PU Prešov


Napáda zdravé ovocie

Kým naše pôvodné druhy tejto čeľade sa spravidla živia a reprodukujú na hnijúcom ovocí, tento napáda ešte nedozreté zdravé ovocie. „Samica svojim kladielkom penetruje jeho povrch a nakladie doň vajíčko. Spomínané kladielko, ktoré pri troche fantázie pripomína motorovú pílu, odlišuje samice tohto druhu od ostatných, zatiaľ čo samec je charakteristický čiernymi bodkami na krídlach,“ bližšie vysvetľuje Peter Manko z Katedry ekológie FHPV PU. Zároveň dodáva, že samička je za svojho života schopná naklásť až 300 vajíčok a rýchlo sa reprodukuje. Takto spôsobuje obrovské škody na broskyniach, jahodách, malinách, čerešniach, jablkách, viniči, čučoriedkach a inom ovocí po celom svete.

Nový druh muchy Foto: PU Prešov


Očakáva sa jeho prudký nárast

Keďže je tento škodca prítomný už aj na Slovensku, je veľmi dôležité venovať mu dostatočnú pozornosť, zachytávať trendy jeho šírenia a spolu s ďalšími informáciami minimalizovať jeho negatívne vplyvy. „V minulom roku sme v rámci Prešova síce zaznamenali iba niekoľko jedincov, no vďaka tomu, čo o tomto druhu vieme, v krátkej budúcnosti očakávame rapídny nárast populácie a s tým spojené problémy,“ uzatvára vedec z PU Jozef Oboňa.


Vedci z Katedry ekológie FHPV PU sa venujú mnohým zaujímavým témam, okrem biologických invázií sa už niekoľko rokov zaoberajú aj výskumom a šľachtením liečivých rastlín. V lani vyšľachtili nový unikátny druh mäty piepornej s názvom Kristínka s veľmi vysokým obsahom mentolu. Pred dvomi rokmi sa zaslúžili o priznanie patent za vypracovanie unikátnej technológie izolácie prírodných látok z plodov liečivých rastlín. Technológia pomocou vymrazovacieho sušenia, ktorá môže nájsť svoje uplatnenie v medicíne, oslovila aj napr. Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO).


Téma TASR