V jednote je sila

Gabriela Čepičanová, 20. októbra 2017 14:18

Prezident Európskej federácie novinárov sa stretol so študentmi žurnalistiky. Vyzval ich, aby bránili svoje práva .

Bratislava 20. októbra (SkolskyServis.sk) - Prezident Európskej federácie novinárov (EFJ) Mogens Blicher Bjerregård označil ochranu novinárov za najdôležitejšiu úlohu tejto novinárskej organizácie. Narážal na nedávnu vraždu maltskej novinárky, ktorá písala o korupčných kauzách v najvyšších politických kruhoch.

Prezident Európskej federácie novinárov sa stretol so študentmi žurnalistiky Foto: Martin OndrušBjerregård o tom hovoril na stretnutí so študentmi Katedry žurnalistiky Filozofickej Fakulty Univerzity Komenského. Okrem prezidenta EFJ sa na besede v budove Slovenského syndikátu novinárov zúčastnili českí novinári Václav Fiala a Lucia Sýkorová.

Prezident Európskej federácie novinárov sa stretol so študentmi žurnalistiky Foto: Martin Ondruš


Mogens Blicher Bjerregård ostro odsúdil zadržiavanie tureckých novinárov, ktorí sú vo väzeniach iba preto, lebo robili svoju prácu. V súčasnosti EFJ lobuje v Európskom parlamente za prijatie novej legislatívy, ktorá má chrániť novinárov v súkromnom sektore. Apelujú aj na Radu EÚ a syndikáty členských štátov, aby v novej smernici bola zahrnutá ochrana zdroja a obchodné tajomstvá. Ide totiž o oblasti, kde novinári čelia nebezpečenstvu.
V diskusii študentov zaujímal názor Bjerregårda na potrebu vysokoškolského vzdelania. Stretávajú sa totiž s názormi, že na novinárčinu nepotrebujú vysokú školu. Prezident však naopak vyzdvihoval vysokoškolské vzdelanie. „Myslím si, že čím viac vzdelania, tým lepšie. Osobnosti, s ktorými novinári robia rozhovory, sú vo väčšine prípadov tiež vzdelaní ľudia. Novinári by im mali byť partnermi. Mať vysokoškolské vzdelanie je skvelý nápad a neplatí to iba na žurnalistiku,“ vysvetlil svoj postoj. Zdôraznil však, že žurnalistika by nemala byť akási chránená profesia iba pre vysokoškolsky vzdelaných ľudí. „Nemali by sme dávať novinárom nálepky profesionál a ten, čo nemá na to školu. V skutočnosti aj tí bez školy môžu byť dobrými novinármi. Je dôležité, aby i oni boli súčasťou novinárskych komunít a organizácií,“ povedal Bjerregård.

Prezident Európskej federácie novinárov sa stretol so študentmi žurnalistiky Foto: Martin Ondruš


Vyzval študentov, aby nemali obavy byť súčasťou väčších novinárskych organizácií či syndikátov. Spomenul príklad z Dánska, kde študenti počas praxe dostávajú peniaze na základe kolektívnej zmluvy. Vďaka nej existujú transparentné pravidlá týkajúce sa napríklad výšky platov alebo nároku na dovolenku. Nejde ale iba o platy. V rámci novinárskej organizácie môžu spoločne žiadať zlepšenie pracovných práv a posilnenie etického štandardu práce novinára. „Je chybou myslieť si, že tieto veci za vás niekto urobí. Iba keď budete jednotní a organizovaní, máte vyššie šance vyjednať si výhodnejšie podmienky pre vašu prácu,“ dodal Bjerregård.

Prezident Európskej federácie novinárov sa stretol so študentmi žurnalistiky Foto: Martin Ondruš


Gabriela Čepičanová
Foto: Martin OndrušTéma TASR