V Bratislave súťažili mladí inovátori

TASR, 3. júna 2018 7:23

Na prvom mieste sa umiestnila Lucia Lauková z Univerzity Komenského.

Bratislava 3. júna (TASR) - V Bratislave sa vo štvrtok (31.5.) uskutočnil druhý ročník súťaže mladých inovátorov Falling Walls Lab Slovakia (FWLS). Jej cieľom je koncentrovať na jednom mieste najlepších mladých vedcov a inovátorov, ktorí majú presne tri minúty na to, aby prezentovali svoje prevratné myšlienky, výskumy, iniciatívy alebo podnikateľské modely.
Falling Walls Lab Slovakia 2018 Foto: UK Bratislava

Na prvom mieste sa umiestnila Lucia Lauková z Univerzity Komenského, ktorá predstavila svoj koncept myšlienky, ako je schopná mimobunková DNA pomôcť pri liečbe otravy krvi. Lauková pôjde svoj nápad odprezentovať aj na celosvetové kolo Falling Walls Lab do Berlína.

Druhé miesto získal Marek Schnitzer z Technickej univerzity v Košiciach, ktorý prišiel s riešením problému pri kojení novonarodených detí s rázštepom podnebia - prostredníctvom 3D modelov chýbajúcej časti tváre. Tretím miestom bola ocenená Katarína Janšáková z Univerzity Komenského, ktorá prezentovala ideu diagnostiky Crohnovej choroby pomocou ľudských slín.
Falling Walls Lab Slovakia 2018 Foto: UK Bratislava

Ako sa v úvode vyjadril prezident FWLS profesor Peter Moczo, mladí Slováci čoraz častejšie opúšťajú Slovensko. Aj preto tu vzniká stále väčšia snaha o podporu ich aktivít a nápadov. Nemecký veľvyslanec na Slovensku Joachim Bleicker povedal, že sa s veľkou pýchou obhliada za minulým ročníkom a teší sa, čo prinesie tento ročník svetovej súťaže. Slovensko má podľa neho veľký potenciál uplatniť sa.Téma TASR