Na rektoráte UVLF v Košiciach sa zišli experti pôsobiaci vo svete

Školský servis, 27. apríla 2016 12:45

O tom, že košickí experti boli na vysokej úrovni, svedčí aj fakt, že ich bolo žiadaných viac, ako mohla univerzita poskytnúť a do zahraničia ich vycestovalo takmer 50.

V budove rektorátu UVLF v Košiciach sa zišli experti pôsobiaci vo svete Foto: archív UVLF v KošiciachKošice 27. apríla (SkolskyServis.sk) - Šestnásť bývalých pedagógov UVLF v Košiciach, expertov pôsobiacich v bývalých rozvojových krajinách - Ugande, Mozambiku, Nigérii, Alžíri a Zambii prijala rektorka univerzity prof. MVDr. Jana Mojžišová PhD., spolu s ďalšími členmi vedenia univerzity a pozvanými hosťami.

Hosťom stretnutia, ktorého programom bolo oficiálne predstavenie publikácie Expertízy slovenských veterinárnych lekárov v rozvojových krajinách sveta, bol aj vedúci autorského kolektívu MVDr. Ladislav Husár.
MVDr. Ladislav Husar Foto: archív UVLF v Košiciach

Kniha vyšla minulý rok pri príležitosti 50. výročia ciest našich prvých expertov do vtedajších rozvojových krajín, ktoré sa v tých časoch osamostatňovali. Vlastných odborníkov na vybudovanie vysokého školstva nemali, a preto im vtedajšia Vysoká škola veterinárska v Košiciach poskytla pomoc v takejto forme.

Kniha je poctou tomuto výročiu a ľuďom, ktorí vycestovali z Košíc do úplného neznáma, neistoty, do pomerov, o ktorých mali len veľmi málo informácií. Čitateľ sa dozvie, že cestovali sami, bez rodín, často do miest bez telefonického spojenia a možnosti vracať sa aspoň cez prázdniny domov. Počas svojich pobytov zažili povstania, vojny, prevraty, zemetrasenia, nedostatok vody, potravín, benzínu, trápili ich problémy s bývaním, chorobami...
O tom, že košickí experti boli na vysokej úrovni, svedčí aj fakt, že ich bolo žiadaných viac, ako mohla univerzita poskytnúť a do zahraničia ich vycestovalo takmer 50.

„Je obdivuhodné, čo všetko ste dokázali vykonať za podmienok, ktoré si dnes ani nevieme predstaviť. Vaši študenti k vám vtedy vzhliadali s obdivom a naše dnešné stretnutie je vyjadrením našej úcty a vďaky,“ povedala rektorka prítomným veterinárnym expertom.

Počet expertov pôsobiacich v jednotlivých krajinách:
Kuba - 9
Alžírsko - 15
Uganda - 7
Etiópia - 1
Tanzánia - 1
Mozambik - 8
Nigéria - 2
Zambia - 1


PhDr. Natália Novotná, poverená komunikáciou s médiami

Téma TASR