Úspešní Záhoráci dobýjajú svet - Ján Slezák

Katarína Winklerová, 8. novembra 2018 8:10

O tom, že zo Záhoria pochádza pomerne slušný počet úspešných ľudí, niet pochýb. A o tom, že títo traja k úspešným Záhorákom neodmysliteľne patria, tiež nie.

Ján Slezák Foto: TASR


Bratislava 8. novembra (SkolskyServis.sk) - Vyspovedala som Jána Slezáka, ktorý sa narodil v Senici a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne, v ateliéri Jany Janekovej, vyštudoval odbor muzikálové herectvo.

Janko, ty si večne vysmiaty, plný energie. Aké baterky používaš? Duracell?
No, vysmiaty... :) Viem sa aj veľmi nahnevať. Ale snažím sa byť pozitívny. Je pravda, že som veľmi energický, ale jednoznačným zdrojom mojich batérií je príroda, šport, detské tábory, naše hospodárstvo a hudba...

Kedy u teba nastal zlom, že sa vydáš umeleckým smerom?
Ja som s tým koketoval od malička, ale ťahalo ma to aj k enviromentalistike, alebo fyzioterapii, čo mi ostalo dodnes. To rozhodnutie prišlo v poslednom ročníku, v poslednom týždni a prihlášku som posielal poslednú hodinu, kedy to bolo možné. Dnes ale sa živým inou prácou, divadlo je už len mojim koníčkom a vyberám si výsostne sám, či je pre mňa zaujímavý titul, postava, režisér, obsadnenie a honorár. Nemusím už brať všetko, len aby som sa uživil. Nie som na tom už finančne závislý a práve preto som získal konečne slobodu, ktorá by mala byť samozrejmosťou v tomto remesle.

Myslíš, že je dobre, keď herci pôsobia v seriáloch i na divadelných doskách?
Nikomu by som si nedovolil to vyčítať. Každý jeden sa snaží svoju prácu za daných podmienok urobiť, ako najlepšie vie. Či už je niekto spokojný s kvalitou, je iná vec a dosť často nie je v moci interpreta ovlpyvniť výsledok. Naviac, pri veľkej seriálovej postave je to finančne zaujímavé. Ten, kto v týchto seriáloch neúčinkuje, má prevažne najviac pseudomoralisticko-profesionálnych prednášok a obvykle aj nepatrí objektívne akurát k najlepším profesionálom. Takže, aby som to zhrnul, je to práca, za ktorú očakávate odmenu.

Cez letné obdobie ťa vídať v táboroch. Deti ťa milujú. Ako si sa k tomu dostal?
:) Ďakujem, že si to myslíš. Aj ja milujem deti a prácu s nimi. Vieš čo, vyplynulo to veľmi prirodzene. Jednoducho som prešiel z dieťaťa na inštruktora a vedúceho. Inak ma to stretlo aj na profesionálnej úrovni, som učiteľom hlavného odboru herectva druhého ročníka na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. A musím povedať, že mám super decká, po ľudskej stránke a talentovej by som ich nemenil. So študentami si tykám. Ešte učím postgraduálne štúdium tvorbu dramatickej postavy, koncertnú prax a teóriu a históriu muzikálu.

Na domácej pôde ťa často obsadzovali do pozície porotcu. Je pre teba jednoduché hodnotiť ostatných začínajúcich umelcov?
Nenávidím to. Vyhýbam sa tomu a málokedy ma v tejto polohe už stretneš. U detí mi prekážalo, že ich kastujeme do nejakých miest, každému by som dal cenu za niečo, čo je možné na ňom pochváliť. Tých najlepších by som pochválil za najviac vecí, ale určite by som nerobil rozmiestnenie. Ak ide o súťaže od 14-15 hore, tak to už by som riešil spôsobom med a bič. Pochváliť, čo si zaslúži a pomenovať to, na čom treba zapracovať. Každopádne, ak oproti tebe stojí pokorný umelec, treba ho motivovať.

Mám pocit, že v dnešnej dobe je hercom už ktokoľvek, ako to vidíš? Čo by mal kvalitný herec ovládať a spĺňať?
Táto odpoveď by zabrala jednu serióznu prednášku. :) Skúsim to vsunúť do jednej vety. Mala by to byť komplexná osobnosť: vzdelaná, inteligentná, empatická, s vlastným názorom a pocitom ,no pritom objektívna, s talentom a dispozíciami, kde sú dôležitou veličinou morálno-vôľové vlastnosti.

V tejto sfére pôsobíš už dlhšie. Určite máš veľa rôznorodých zážitkov. Vedel by si vybrať jeden (najvtipnejší/najtrápnejší), ktorý ti najviac utkvel v pamäti?
To je na dlho...:-) Ale stalo sa mi pred 4 rokmi, že som dennodenne 4 dni po sebe chodil na jednu pohotovosť v Bratislave, kde ma každý večer po predstavení zašívali a vždy iné miesto. Už ma podozrievali, že sa deštruujem sám.

Podľahol si aj ty trendu zdravého stravovania?
Ja som nemal čomu podľahnúť, všímal som si to už na gympli a to je dávno :). Naopak, predbehol som tento trend o 18 rokov :). A to určite nie som sám. Ale priznávam, že mi veľmi chutí vegánska kuchyňa. No som presvedčený, že je to striktne individuálne, každý si musí nájsť to svoje, čo mu vyhovuje. Ja som zástanca racionálnej zdravej výživy - všetko s mierou a treba počúvať čisté potreby svojho tela, nedoformované konzumnou spoločnosťou. Máme malé hospodárstvo, takže nekupujeme mäso, vajíčka, zeleninu a ovocie okrem citrusov. Mimo domova sa stávam vegetariánom. :)

Ako vyzerá tvoj bežný deň?
Zobudím sa, vstanem, idem na záchod, potom do sprchy, potom raňajky, potom sa oblečiem, potom zbalím veci potrebné pre ten ktorý deň, potom idem do auta, potom sa presuniem, kam potrebujem, potom som v práci, potom pracujem, potom idem na obed, potom idem na tréning, potom trénujem, potom idem do sprchy, potom sa najem, potom si niekedy čítam, alebo pozerám film (najčastejšie dokument alebo fantasy), potom si dám druhú večeru a potom idem spať. Behom dňa medzi “potommi” :) si dám aj čaj, kávu, iné jedlá, učím sa texty, naštudovávam skladby, skúšam v divadle, mám skúšku s orchestrom, korepetíciu, pracovné stretnutia, učím, večer hrám predstavenie, dám si pivo...

Katarína Winklerová (Filozofická fakulta UK - Katedra žurnalistiky)

Kreativita, pohotové reakcie, rýchla učenlivosť, ochota, otvorený, priateľský prístup. Vzťah k hudbe, umeniu, deťom. Baterky si dobíjam prostredníctvom športu, čítania kníh, či spievaním na rôznych akciách.

Téma TASR